2win800x200

Обредно заплетување на коси на Широк Сокак

Јули 28, 2023

Преку проектот „Коса“  на ансамблот „Македонија“ од Скопје, кој беше изведен на Широк Сокак во Битола, во рамки на „Илинденски  денови“, пред битолчани беше прикажана умешноста на заплетувањето на женската коса. Од обредно заплетување, па се до градски и современи фризури. Широк Сокак стана голема сцена низ која се менуваа времињата и трендовите за женски фризури од 18 век , па наваму. Вистинска модна пловидба низ вековите.    

363845133 2063609153978668 4214737935079147780 n

363864652 1015051722835133 5127330637800719406 n

363577290 139292582541117 2408175473717933466 n

плетенка

плетенка2

363550892 595653699413769 9001332826409944442 n

плетенка3

363845681 1916092808771872 279326433376151635 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани