2win800x200

Иван Стојановски по трет пат го фати Светиот крст во Битола

Јануари 19, 2024

     Иван Стојановски по трет пат е најсреќниот учесник на традиционалната манифестација фаќање на светиот крст во светите води на Храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола. 

Иван посака здравје и среќа за сите верници и почитување на традицијата. 

Според востановената традиција, битолчани по завршувањето на богослужбата полнеа вода за здравје од осветената вода во црковниот базен на Храмот „Св. Великомаченик Димитриј“, но и од другите цркви и манастири на Преспанско-пелагониската епархија.

Нема достапен опис.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани