Шо рече

Фотографија од стариот иконостас во соборниот храм „Св. Никола“ во Крушево кој изгорел во 1903 година за време на Илинденското востание, беше објавена денес на фејсбук профилот Крушево.

-Ова е најголемото достигнување на протомајсторот Петре Филиповски Гарката и неговиот зет Димитар Станишев. Но, за жал Гарката на крајот на изработката ослепел, запиша под фотографијата познатиот битолски копаничар Злате Крстевски.

По традиционалните  обичаи, битолчани денеска ги закројуваат лозовите насади.На празнувањето на Св. Трифун, лозарите симболично го полеаа лозјето со вино и ракија за богат род и молба за заштита од град и суша. Го направија адетот, закроjувајќи ги лозите во чест на светителот кој според верувањето е заштитник на лозовите насади и земјиштето што се обработува. Лозарите се молат на Св. Трифун да имаат многу род и здраво грозје, велат битолчани.

vvvvv

 

Промотивно - едукативен и забавен настан „Нула за насилство“ вчера се одржа во ски центарот „Стрежево“ во Нижеполе.
На настанот се презентираше новата страна www.nulanasilstvo.com на тимот „Нула“ со сите нејзини досегашни активности, беше поделен рекламен материјал (брошура) на кој беа наведени целите и идејата на проектот. Исто така на присутните со секој топол напиток им беше поделен стикер со порака против насилството.

По бурните реакции што се појавија во јавноста по донесената програмата на Министерството за култура за финансирање на институциите и манифестациите од национален интерес, се огласи и премиерот Зоран Заев, кој изјави дека дел од донесените одлуки ќе бидат поништени.

Обраќајќи се на македонски јазик пред Рускиот крст во Битола, каде пред 116 години загинал рускиот конзул Ростковски, актуелниот амбасадор на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Бездникин рече дека подготвени се за унапредување на пријателските односи со Република Македонија во различни области, дотолку интензивно, доколку за тоа се подготвени македонските партнери.

Покрај тоа што Општина Битола му го раскина договорот на изведувачот „МС Конструктор“ ДООЕЛ Битола зашто ги пробил сите рокови за реконструкција на улицата „Климент Охридски“, против него ќе бидат преземени и други мерки спогласно законите.

Денеска е пазарен ден во Битола, а тезгите на Градскиот зелен пазар тежат од свежи земјоделски производи, зеленчук и овошје. Повозрасните битолчани пазаруваат , додека помладите  го пијат претпладневното кафе на Широк Сокак и уживаат во прошетките на Градското шеталиште.

p2

 

s 1

p3

s2

p4

s4

p5

s3

Во Скопје, Струмица, Тетово, Битола, Струга ќе се заменуваат нееколошките извори на затоплување по претходно утврдени зони каде што аерозагадувањето е високо , рече заменик министерот за животна средина Јани Макрадули на денешната седница за пратенички прашања.

Градоначалничката Наташа Петровска и денес продолжи со увидот во реконструктивните зафати во битолските градинки, со цел да се видат реализираните проекти и активности, за кои се издвоени средства од буџетот на Општина Битола, но и за тоа како градинките ги трошат сопствените пари.

Директорката на ЈОУДГ „Мајски цвет“ Снежана Тодоровска информираше дека во изминатите неколку месеци извршени се голем број реконструктивни зафати во износ од 5.230.500 денари, од кои 2.910.500 денари се средства од Општина Битола, а биле наменети за набавка на мебел, реконструкција на санитарни чворови и набавка на паравани.

Четири дена нема одговор од Министерството за образование на обвинувањата на директорот Димитар Пипилевски од ОУ „Крсте Мисирков“ од Бистрица дека ќе се реновираат само подрачните училишта на албански јазик што се под ова централно училиште.

-Салата за свадби во Центарот за култура во Битола е простор кој што е предвиден за угостителски објект. Бараме некој кој што би бил заинтересиран да го работи како ресторан, бидејќи Центарот за култура нема лиценца за угостителска дејност.

Под тежината на снегот и од  дождот падна еден од оџаците  во ОУ „Даме Груев“-Битола, додека пак  од пукање на замрзната цевка од водоводна мрежа се случи поплава и во Земјоделското училиште во Битола.  Од средното училиште велат дека се работи на проблемот и до вечер ќе биде решен.

Од Општина Битола,  извршија увид  во ОУ „Даме Груев“ и за апла.мк велат дека засега не е возможна санација на оџакот поради временските прилики, но дека тој не е во функција за затоплување на школото.

Екс градоначалникот Владимир Талески на досегашните аудиции во Народниот театар во Битола никој не одлучил да го земе во претстава, рече директорот на театарот Иван Јерчиќ. На новинарско прашање дали Талески доаѓа на работа и дали зема плата, Јерчиќ рече „ние познаваме многу повеќе луѓе кои ни се далеку од државата, па земат плата, а не одат на работа“.

„Во минатата година сите подели на улогите функционираа на принцип на отворена аудиција, Владимир Талески досега никој не одлучил да го земе во претстава, кога ќе одлучи некој, ќе се појави тој на работното место“, рече Јериќ.

Од ЈП „Пазари“ Битола се категорични дека како организатори на пазарите се против коморски систем на организирање на пазарите .

-Групацијата за зелени пазари е за укинување или одлагање на примената на Законот за трговија на зелени пазари поради ризик од опстанување на пазарите. Групацијата на пазари е против коморски систем на организирање на пазарите.

Градскиот и  Реонскиот  пазар во Битола  располагаат со 702 тезги,  така што во 2018 година се направени договори со 562 тезги, слободни се 140 тезги и од година во година има тенденција на намалување на закуп на тезги на зелените пазари.

Со законот што требаше да стартува на сила услови исполнуваа само 243 закупци од кои  174 земјоделци и 69 невработени. Тоа значи дека ако се примени законот прашање е колку од нив ќе закупат тезги, изјави Владо Атанасовски, директор на ЈП „Пазари“-Битола.

Атанасовски вели дека за овој закон доколку се одложи  треба да се седне на заедничка маса со сите засегнати страни, организаторите на пазари, тезгаџиите, претставници на Министерството за економија и пратениците како предлагачи на законот. По што да се донесе законот во интерес на сите засегнати страни и опстанок на зелените пазари.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани