Шо рече

Иван Чулаковски, кандидат за советник од независната листа на советници предводена од Габриела Илиевска, на своите поддржувачи им порача, за кандидат за градоначалник на Битола да гласаат по свое убедување.

На новинарско прашање, кој од четворицата кандидати за градоначалник на Битола ќе го поддржат како независна листа на советници, Чулаковски одговори,

Старата народна поговорка вели...СО ЛАГА, АГА НЕ СЕ БИДУВА! Со лагите искажани од страна на ДПМНЕ и Благоја Шаклевски, Зоран Илиоски не бидува Градоначалник! Ниту ЕЛЕМ ниту РЕК Битола ќе се продава, ниту пак вработените ќе останат на улица!

Седумнаесет годишниот битолчанец Филип Етмишовски, успешно се занимава со филографија, неговата колекцијата брои повеќе од 400 автограми, меѓу нив потписите на Владимир Путин, Димитриј Медведев, Меделин Олбрајт, Ангела Меркел, Жан Клод Јункер, Франсоа Оланд, Вацлав Хавел, Виктор Орбан, Јулија Тимошенко, Тони Блер Бан Ки Мун, и уште многу други..

Филип е ученик во средното Економско училиште во Битола и поради неговото хоби размислува да студира политички науки и дипломатија. 

Секој добиен автограм од важни политички и историски личности за Филип е посебна приказна и доживување. Колку потешко го добил потписот, толку му е подраг, особено рачно потпишаните, што е вистинска реткост, забележува тој.

Овој млад битолчанец, со интерсно хоби би сакал да ја комплетира и колекцијата на автограми со сите претседатели и премиери на Македонија.

-Лани за парламентарните избори на 11 декември го добив автограмот од поранешниот премиер Никола Груевски, годинава за локалните избори , пред една недела на митингот во Битола, зедов автограмот и од актуелниот премиер Зоран Заев. Сега ми недостигаат автограмите од поранешните премиери Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и Емил Димитриев-вели Филип.

Филип, вели дека ќе биде упорен да ги добие потписите на најмоќните лидери на денешницата и минатото, Роберт Мугабе, Михаил Горбачов, Далај Лама и Барак Обама..

Наташа Петровска како иден градоначалник на општина Битола ќе ја има комплетната поддршка и од Владата, од централното раководство, како и од мнозинството во парламентот за сите витални,клучни проекти кои што имаат неопходност од тие политички инстанци.

Новиот закон за филмска дејност го бараат филмските работници. Ние не сме помпезна власт која што ќе им кажува на филмските работници што треба да прават.

-Култура не е нешто што треба да се стави меѓу некролозите и малите огласи, културата е она што човекот го прави човек, заедницата ја прави да биде заедница и конечно културата е она што човештвото го прави човештво.

-70 години да градите куќа во која е собрана целата интелектуална културолошка елита на Македонија, да го дигенте реномето до ѕвезди, и со право, да го имате Милчо Манчевски, Киро Ценевски, Столе Попов со врвни награди.

По подолг период, да не речем за првпат официјално, почната е постапка за меѓународно признавање, сертификација на скијачката патека „Копанки“. Ова за да се добие меѓународна норма и  да може да се организираат натпревари од национален и меѓународен карактер. Ако до почетокот на оваа сезона ја добиеме сертификацијата ќе значи многу за развојот на туризмот на Пелистер.  

-Во земјава годишно има над 1300 смртни случаи како последица на нездравиот воздух. Од загадувањето имаме зголемен морталитет и морбидитет или заболувања и умирања. Анализите што ги направија експерти од Светска банка, врз основа на еколошки и здравствени податоци издадени од Институтот за јавно здравје, покажуваат дека околу 1350 случаи годишно умираат како резултат на аерозагадувањето, а напоменувам дека Битола е меѓу трите градови каде што е најзагадено.

-Сакам во мое лично име и во името на сите вас, да се заблагадорам на досегашната советничка група која во изминатите 4 години жестоко се бореше во Советот на општина Битола, успеа да го разобличи криминалецот Владимир Талески, да ни создаде услови да оствариме победа на нашиот опонент ВМРО-ДПМНЕ.

-Од името на сите вас сакам едно да и порачам на Наташа Петровска:-Сите овие луѓе не сакаат втори, трети или четврти кругови, сакаат победа на 15 октомври , а на 16ти да го почестите Талески со едно големо сиктер кафе, како симбол дека тој, неговите пајташи и политиките кои ги водеше никогаш повеќе не смеат да и се случат на Битола.

-Низ тешки сцили и харидби поминувавме, низ непријатни,валкани игри и недостоинствени моменти, но свесни дека обавуваме благородна мисија не се откажавме туку го подготвувме фестивалот. Парите,велат, се отепувачка.

-Се надевам дека еден ден фестивалот ќе има канцеларија во Битола и дека ќе има луѓе од Битола кои ќе ја водат таа канцеларија.

-Она што ви го најавив практично и се реализира. Го имаме во дворот на општината споменикот на војводата Александар Турунџев. Практично, целата постапка се заврши многу одамна.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани