БТ Прес

Започна монтажата на нов систем за греење наменет за Управната зграда на ЈП „Пазари“ Битола. Склучен е договор за управната зграда, во вредност од 300.000 денари. На овој начин, раководството…
За 16 проценти се зголемуваат платите на сите вработените во градинките, објави денеска на прес конференција СДСМ, а оваа одлука ќе се најде утре на дневен ред на седнцата на Советот…
Камерната опера од Битола , поставува темели на класично пеење во Ресен со првиот концерт на Мартин Димитриевски – баритон  и младите оперски надежи Христијан Трајчевски - бас, Живе Мешуревски-…
Во тек е Битолското културно лето „Бит Фест“ кое започна на 21 јуни со Празникот на музиката „Солстис“, продолжува со „Битола Шекспир фестивалот“, ќе следуваат промоции, изложби, перформанси, концерти, а…
Градоначалникот Љубе Кузманоски од Новаци го посети стопанскиот двор на ЈП за комунален отпад од Дуги Рат, Хрватска ,каде што учествуваше на презентацијата на Планот за управување со комуналниот отпад…
Во манастирскиот храм „Свети Јован Претеча“ во Слепче се одржа  честувување на Свети Кипријан Слепченски.
Уште едно прво место за 17- годишната Егенија Дивитарова, средношколка  иноватор од Техничкото училиште во Битола, која досега изработи две машини за гравирање со ласер, за кои доби награди на…
Градежни парцели со намена за деловни простори во локалитетот АРМ, за првпат комплетно инфраструктурно подготвени со целосно изградена инфраструктура, беа претставени пред потенцијални инвеститори од ИТ секторот. На презентацијата, присутните…
Како советници од советничката група ПОИНАКУ Габриела Илиевска и Иван Чулакоски бараме јавно извинување од советникот Борче Корлевски за ширење лаги и невистини во врска со 32 седница одржана во…
Излезноста на гласачите во Битола до 15 часот изнесува 32,75 проценти, соопштија од Општинската изборна комисија.  
Еко центарот кој што работи под закрила на ЈП „Комуналец“ и со поддршка на Општина Битола, е носител на големиот настан кој што ќе се случи по повод Денот на…
Слушајќи џез музика и учествувајќи во форум театар, средношколци и студенти од Битола се поттикнуваат креативно и критички да размислуваат за проблеми од своето секојдневие и да наоѓаат решенија за нив. Ваквите…
Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола на денешната седница расправаше за некои прашање од доменот на својата активност. Претседателот, Томе Димитровски,  инфомрираше дека за нов претседател на Сојузот…
 По извршените подготовки во изминатите денови, започна асфалтирањето на потегот од кружниот тек кај Лук Оил на излезот од Битола кон Ресен, до влезот во селото Братиндол, во должина од…
Младински културен центар Битола веќе девет години е овластено здружение на граѓани за давање претходна правна помош. Деветгодишното постоење на канцеларијата за претходна правна помош овозможи кај граѓаните од општина…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани