Webp.net gifmaker

БТ Прес

Денес на Светскиот ден за борба против дијабетесот  во организација на ОО на СДСМ и Комисјата за здравство се одржа трибина во село Кравари со цел да се изврши едукација…
Пратеникот на Социјалдемократскиот Сојуз од Битола, Александар Кирацовски, ќе поднесе Предлог закон со кој кривичните дела извршени од избрани и именувани функционери нема да застаруваат, напиша тој на својот фб…
Судската, извршната и законоданвата власт треба да се корегираат во своето однесување, да не носат закони на брзина, кои по кратко време треба да се менуваат, амандманската расправа станува многу…
Денес во посета на гимназијата „Јосип Броз-Тито“ Битола, беше амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј. Повод за посетата беше електронскиот гимазиски весник „Е-ОКО“, кој…
Дури 32 деца кои работат на улици, односно просат се евидентирани преку проектот Психо-социјални и здравствени интервенции за деца од разнливи популации што се финансира преку ИПА фондовите за прекугранична…
„Оние кои се најодговрни за состојбата во која што ни ја оставија Битола, урнисана и ограбена, денеска ќе дојдат на разговори со битолчани“, рече денеска на прес конференција Жаклина Нуамовска,…
Учениците од ОУ „Тодор Ангелевски“ предводени од наставничката Весна Гагаловска и директорката Љубица Стерјева, денес со свои музичко-сценски точки ја разубавија програмата со која се одбележа Денот за европска соработка…
Рехабилитацијата на дел од патот Битола-Демир Хисар е  завршена, а за оваа делница во должина од 10 километри, потрошени се 1 милион евра. Градежните работи траеа 8 месеци
Општина Битола и годинава ќе субвнционира еколошки корисни средства за животната средина, а во следните десет дена на официјалната интернет страница на Општината ќе се споведува анкета во која граѓаните…
После 8 години одблокирана е сметката и на ОУ „Климент Охридски“ од Битола. Долгот на ова училиште изнесуваше 15 милиони денари или 245  илјади евра, поради што беше отежнато нормалното…
Ученици од Битола и од Скопје новата учебна година ќе ја почнат со хуманитарна „Трка на радоста”. Манифестацијата ќе се одржи на 1 септември во двата града, односно на Градското…
„Ветувањата со кои се рафрлаше сегашната власт пред две години преминаа во буквален хаос во однос на паркирањето во градот. Иако ветуваа со полна уста , а досегашниот концепт за…
„Поделени се околу 1000 картички на земјоделците од Пелагонија за користење на зелена нафта. Со оваа мерка земјоделците ќе набават нафта за 30 проценти поевтина, која во овој момент е…
Граѓанската иницијатива „Понаку“ бара од Јавното претпријатие „Комуналец“ да им ги врати металните обрачи за кеси кои ги отстрани од битолските улици, за како што пишуваат во нивната реацкија, да…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани