Зајакнување на прогресивните и продемократски дигитални медуми

„Царинските службеници на влез во државата заплениле 184 обврзници со поединечна номинална вредност од 500 илјади долари или вкупна вредност од 92 милиони долари. Обврзниците се најдени кај патник, турски…
Државниот завод за статистика вчера објави дека инфлацијата за месец јули изнесува 8,4 отсто во однос на истиот месец минатата година. Тоа е скоро двојно пониска стапка на инфлација од онаа…
Се проценува дека модната индустрија е еден од најголемите светски загадувачи, одговорен за околу 20% од отпадните води на планетата и околу 10% од емисиите на стакленички гасови во светот.…
„Опозицијата треба да изгради став и да одлучи дали е за интеграција во ЕУ, реално и суштински или за изолација. Не треба да се замајуваат граѓаните со флоскули или со…
Во американскиот Сенат е предложена резолуција за славење на македонскиот јазик, култура и историја. Иницијативата ја поднесе Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Во неа пишува дека пишува дека од „1880-тите години,…
Според нив на интензивните средби со пензионерите, на маса се неколку теми за заштита на нивниот животен стандард, отворено се разговара за напорите да се амортизира растот на цените, да…
Пријателството се гради и одржува со неколку вредности кои се гаранција дека тоа ќе биде долговечно. Квасец на едно такво пријателство се прифаќање на разликите на другиот, искреноста и респектот.…
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Никица Бачовски денеска на прес конференција по брифингот со новинарите…
Денеска, кога со сета почит и достојно се сеќаваме на државотворните настани на двата Илиндена во  1903, и во 1944, од перспективата на оваа 2023 година, неминовно е да се…
Во американскиот Сенат, слично како во германскиот Бундестаг, предложена е резолуција поврзана со македонскиот народ и наследство. Според републиканскиот сенатор од Индијана Мајк Брон, целта е да прослават слават јазикот,…
Несекојдневен настан се случи денеска во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” во Скопје. Додека свој говор имаше министерката за одбрана Славјанка Петровска, мало улично кученце се качи на бината срамежливо…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани