Webp.net gifmaker

Директно

Со 18 гласови Габриела Илиевска од Поинаку е избрана за нов претседател на Советот на Општина Битола. Таа освои повеќе гласови од Менде Илиевски од СДСМ, кој беше нејзин противкандидат за претседателска функција во Советот.

-Битола испишува историја. За првпат во историјата на градот Советот на Општина Битола добива претседател кој доаѓа од граѓанска листа. Она што го постигнавме на избори денес го крунисавме. Тоа значи дека од сега во Советот ќе се работи само за интресите на битолчани  и нема да има поделби кој од која политичка партија е. Демократијата во Битола добива нова нота а Битола, почнува да живее поинаку, рече Илиевска во своето обраќање пред Советот

За Илиевска гласаа 13 советници од ВМРО ДПМНЕ, 3 од Поинаку и 2 од Левица.

Конститутувната седница на општинскиот Совет започна со пауза откако градоначалникот Тони Коњановски најави нови точки на дневен ред кои мора итно да се донесат. Тие се однесуваат на измени на буџетот и информација за работата на зимската служба кои мора да се донесат до 15 ноември. Советникот од СДСМ Менде Илиевски побара пауза од 15 минути за да ги добијат материјалите за дополнителните точки на дневен ред. Марица Тодоровска од ВМРО-ДПМНЕ како највозрасен советник ја води првата седница и дозволи пауза од 15 минути.

Коњановски во првото обраќање како градоначалник од говорницата рече дека е важно да се тргни политиката од локалната заедница и сите да работат за општ, а не за личен интерес.

 

received 1004633173448437

received 972729989986484

received 2392593347537194

Вчера попладне во 17.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во Клиничка болница Битола била донесена почината С.С.(18) од Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани