Webp.net gifmaker

Директно

Владата на денешната седница одлучи дека во Ресен ќе исплати парична помош во висина од триесет проценти од износот на проценетите штети од невремето кое на десети јули лани ја погоди Преспа. Од невремето кое беше прогласено за елементарна непогода, проследено со ветер налик на ураган со удари од 180 до 200 километри на час и силни врнежи од град и дожд, беа оштетени овошки на 400 хекари, а штети имаше по куќите и други објекти во Преспа.

По референдумското „да“, на 8 Септември 1991 година со гласот на народот, се роди независна, самостојна и суверена држава во која што денес живееме. По тој повод, пред Споменикот на револуцијата кај Центарот за култура во Битола, свежо цвеќе положија градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска, претставници на Советот на Општина Битола, претставници на Сојузот на борците и претставници на политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

МКЦ реализираше уште едно успешно издание на Фестивалот „Битола отворен град“ со концерти, изложби и други културни настани кои покажаа дека младите во Битола се жедни за култура и дека таа е можна и во услови на пандемија доколку се почитуваат пропишаните протоколи.

Во денешната математичко статистичка анализа, универзитетскиот професор Дејан Трајковски, констатира дека опаѓа стапката на смртност од коронавирусот во Македонија. Ако продолжи овој тренд можеби ќе фатиме приклучок со Европа, каде има многу ниско ниво на смртност, вели Трајковски

Над 800 деца ќе бидат згрижени во битолските градинки на 9 септември. Толкава е бројката на деца чии родители се изјасниле дека се самохрани, а вработени или дека двајцата родител им работат на место кое не трпи физичко отсуство. Остануваат само дваесетина деца кои поради потоколите за ограничен број на деца до 6 во јасли и 15 деца во поголеми групи, нема да можат да се сместат во градинките во централното подрачје, па ќе треба да одат во руралните. Но, родителите одбиваат да ги однесат во друга градинка. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани