Webp.net gifmaker

Директно

Корисниците на деловни простории во градот ќе бидат ослободени од комуналната такса за месеците додека трае вонредната состојба, а потоа до 15 ноември таа ќе изнесува 5 денари. Владата вчера ја прифати иницијативата на градоначалничката на Битола Наташа Петровска и донесе одлука со која се овозможи намалување на комуналната такса за корисниците на деловните простории.

Надлежните институции ќе го решат проблемот, велат од Црвениот Крст во Битола по синоќешната снимка објавена на социјалните мрежи во која непознати лица ги снимаат и обвинуваат дека со тоа што делат паќети во полициски час, поткупувале гласачи.

(Уредништвото изразува жалење што преводот е направен преку англискиот јазик зашто „парадоксално е да се сретнеме со јазикот и културата на ближниот, со кој не поврзауваат историски текови преку трет јазик)

Гром удри до бачилото на Златен  Рид и зафати неколку дрвја. Огнот и покрја силниот дожд се распламти, па чадот се издигаше високо над ридот.

Противпожарно возило брзо интервенираше, па за кусо време огнот е ставен под контрола. 

slika

 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани