Webp.net gifmaker

Директно

Во Преспанското Езеро се трага по 16-годишно момче кое вчерапопладне за време на големиот празник Илинден исчезнало во езерските води. Од МВР соопштија дека пријава за исчезнато лице добиле во 18,18 часот од Итната медицинска помош дека кај туристичката населба Претор во водите на Преспанското Езеро исчезнал И.М. (2004)  од Ресен. 

Очевидци раскажуваат дека цела плажа била на нозе да помогне, а во потрагата помагал и брод, се влечеле рибарски мрежи, а се вклучиле и нуркачи од Охрид. 

,, Со кајак пловев низ длабокото од Асамати за Сливница и околу 18, 30 часот слушнав сирена за Брза помош. Помислив дека се работи за топлотен удар или инфаркт.Но, на враќање навратив до Претор. Луѓе од цела плажа кај ,,Пица - бич" барот беа простум на нозе. Поминав меѓу два чамци со луѓе, ми рекоа да побарам полево. Ми кажаа дека се удавило 16 годишно момче. Во потрагата се вклучи и бродче, влечеа големи рибарски мрежи, но попусто", напиша Дејан Трајковски од Битола на фб профилот. 

По момчето се трагаше дп доцна во коќта. 

 

„Нека ни е честит 2 Август, нека ни се вековити вредностите што овој ден ги носи со себе низ столетијата, вредности на почит, соживот, разбирање, слобода, творење и напредок“, порача градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, по повод големиот празник Илинде кој има двојно историско, општествено-политичко, но и исконско - верско значење за државата. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани