2win800x200

Директно

600 000 евра општински пари потроши претходната локлна власт предводена од екс градоначалникот Владимир Талески за изградба на киното „Манаки“ на Широк Сокак, а до крај не го заврши проектот, па киното сѐ уште не е ставено во функција.

Матеја Стефановска, Марија  Марковска и Ангела  Каранфиловска  се младите ликовни амбасадори на малиот  битолски Монмартр, кои денеска ги добија наградите за своите ликовни дела од учеството на  Меѓународниот детски ликовен натпревар "Лидице 2017" во Чешка.  Дипломите и наградите лично им ги донесе  амбасадорот на Република Чешка во нашата држава, неговата екселенција Мирослав Томан.

Има ли шанса Битола да добие систем за  централно греење од РЕК-Битола? Ова е нова можност која се отвора по средбата на премиерот Зоран Заев со делегација од германската КФВ банка за подршка на развојни проекти, предводена од Кристоф Дискенс, директор на групацијата за Југоисточна Европа и Турција.

Десет ученици од демирхисарското основно училиште „Гоце Делчев“ се здобиле со полесни телесни повреди утрово во сообраќајна несреќа што се случила на патот Демир Хисар-Кичево помеѓу автобус во кој се превезувале демирхисарските ученици и комбе.

Еден и пол милион денари му исплатила Општината додека на чело бил екс градоначалникот Владимир Талески на Народниот театар од Битола за учество во годинешното издание на   „Бит Фест“. 

Советот на Општина Битола денеска  не ја изгласа реализацијата на краткорочните мерки за справување со загадувањето. Опозицијата предложи Општината во соработка со Агенцијата за патишта да забрани движење на товарни возила во центарот на градот, освен за оние за снабдување со леб и лекови.

Договор за соработка во областа на хирургијата, денеска потпишаа директорите на болниците во Битола, Корча, Албанија и Лерин, Грција. Станува збор за соработка во областа на хирургијата и воведување нови методи на лечење, кои досега не се применувале во овие три болници. Проектот е подржан од европските фондови, а ќе се реализира со врвни едукатори од земјите на ЕУ.

35 годишниот Т.С. од битолското село Граешница го загуби животот во сообраќајната несреќа што попладнево во 17,20 часот, се случи на магистралниот пат Битола-Прилеп во близина на Топлчани, при судир на две возила марка „Голф 4“ со битолски регистерски таблички и „Голф “5 со прилепски регистерски таблички, потврди  за Апла.мк, портпаролот  на битолската полиција, Лефтерија Миленковска.

Едно лице загина, а 4 се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи во 17,20 часот попладнево на патот Битола-Прилеп, потврдија од битолската полиција за Апла.мк

(По повод 99 годишнината од Денот на потпишувањето на примирјето во Првата светска војна ја пренесуваме животната приказна на Михајло Куртевски, кој будно ја чуваше секоја педа од Француските гробишта во Битола. Текстот беше објавен во 2005 година, додека Куртевски беше жив. Го пренесуваме изворно.)    

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани