Ифрит

Мајка  пријавила дека нејзиниот малолетен син завчера бил физички нападнат од четири лица кои се обиделе да го стават во патничко возило, но биле спречени во намерата од неговит чичко.
Вчера во 17.40 часот Итна медицинска помош пријавила во полиција дека 55 годишен прилепчанец починал додека управувал со своето возило. 
На ден 06.06.2021 во 19.05 часот во Ресен на ул. Иво Лола Рибар, во заедничка акција од страна на ПС од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје од…
 Непознат сторител, во периодот од 29 до 31 мај, извршил тешка кражаба во џамија на улицата Рајко Жинзифов во Битола. Со употреба на сила и подесен алат, засега непознато лице…
Битолската фирма „Пхарма ЕУ ЛЛЦ“ со нејзината истоимена подружница од Прилеп, на која на вчерашната владина седнициа и беше укинато лиценцата за одгледување на канабис за медицински цели, работи спортивно…
Основното јавно обвинителство Битола поведе постапки и поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 12 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија 
Во Контролата што битолската полиција ја спроведе за време на викендот на подрачјето на СВР Битола,  констатирани  се вкупно 158 прекршоци за брзо возење.
Вчера од битолскиот Завод и музеј во СВР Битола пријавиле дека малолетник од музејската поставка украл револвер, а полицијата го пронашла и го вратила
16 годишно девојче од Скопје прегазило 21 годишна битолчанка нанесувајќи и тешки телесни повреди. Потоа младата скопјанка удрила во две паркирани возила и канделабра.
Денес во атарот на село Снегово над битолската населба Баир во организирана акција на  Шумската полиција разбиена е група дрвокрадци. Во акцијата се запленети 3 шпедитери натоварени со околу 3…
 Дрвокрадците не се откажуваат од безмилосното пустошење на македонските шуми. Деновиве Шумската полиција на повеќе локации спроведува контроли против бесправната сеча. 
Во најновиот неделен извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 12 до 18 априле, во Битола е регистрирана највисоката неделна инциденца, односно имало 405 заболен за една недела.…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани