Ифрит

Граѓаните од Битола, ќе го добијат нарачаното огревно дрво, во следните две недели, информираат од  „Македонски шуми“, за што деновиве се ангажирани голем број возила од околните градови за да…
На среде конзулска Битола-пајкарник. Наместо како битолчани да се трудиме Битола да го зачува белегот на конзулски град, некои создадоа селска идила во центарот.
Дали ЈП „Комуналец“ е под стечај ,  се прашуваат битолчани  откако утрово се соочиле со грда слика  пред  училиштето „Стив Наумов“ во Битола.  Марија-Магдалена Петковска Микаровска на фејсбук објави фотографија…
Во ѓубралници прераснаа дел од киосците на автобуските постојки што ги направи претходната локална власт во Битола.
Повеќе битолски семејства сѐ уште се оставени без дрва за огрев иако од подружницата на „Македонски шуми“ во Демир Хисар во понеделникот ветија дека за три до четири дена доставата…
По обилните врнежи од дожд деновиве, засолништето на семејството пајки кое од летоска живее во Драгорот, се најде под надојдените води на реката.
Паднат или фрлен  мотор во  Драгорот, веднаш под мостот кај рибарниците. 
Иако на паркингот пред Центарот за култура, паркинг местата се бележани на самата улица, некои возачи во изминатиот период се паркираа и на тротоарот. Со таквото несовесно однесување ги оштетија…
Ова е Клиничка болница, а не ветеринарна станица им било кажано во повеќе наврати на сопствениците кои слободно ги пуштаат коњите да пасат во дворот на битолската болница.
Каде се фрла градежниот шут?
Вандали во текот на ноќта ја демолирале урбаната опрема на битолското шеталиште. Позади себе оставиле пустош, превртувајќи ги и уништувајќи ги жардинерите со цвеќиња, а исто така искршиле и десетина…
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва беше гостин во емисијата „Седмица“ на ТВ Алфа, каде доцнел половина час. Додека одеше во програма интервјуто, на телоп имаше најава за филм  кој…
Вака се паркира на пешачки премин во Битола, кој не видел да знае! Паркирањето на пешачкиот премин кај Шик-Симпо на улицата „Партизанска“ трае со часови, и не е воопшто проблем,…
На два дена пред избори досегашната локална власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, набрзина го избра годинешниот добитник на Наградата за животно дело „4 Ноември“ во Битола, која традиционално секоја година ја…
Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, и на три дена пред локалните избори  и неговото заминување не успеа да го исчисти ѓубрето од градот . Вдолж улицата „Партизанска“ има купишта од паднати…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани