Шо рече

Карантинскиот викенд во дел од општините во земјава, вчера го наполни Пелистер со туристи од други градови. Националниот парк со месеци не памети толкава посетеност со туристи од земјава.  Видно беше присуството на семејства и друштва од Скопје, на паркинзите имаше возила со скопски таблички, па дури и комбиња кои превезуваа туристи од други градови. 

Низ планинарските патеки, покрај шетачи со спортска опрема, можеа да се сретнат и гости по фармерки и чевли. Некои коментираа дека очекувале на Пелистер да се искачат со жичница и да пијат кафе на Копанки. Но, жичницата не работи преку лето на Пелистер, а на Копанки нема кафе откако изгоре планинарскиот дом пред седум години. Посетителите можеа да се освежат само во хотел „Молика“ кој од 28 мај за гости ја отвори летната тераса со задолжително почитување на протоколот за работа во услови на пандемија со КОВИД-19.

Во Битола на чија територија спаѓа и Пелистер, полицискиот час деновиве почнуваше од 16 часот и траеше со пет часот наутро. Тоа што градот не беше затворен 24 часа, привлече многу битолчани кои живеат во Скопје и градови каде имаше карантин, како и други гости викендов да го минат во Битола. Полни беа и вилите во подплеистерските села. Туристи од Скопје имаше во Преспа, каде досега  не е регистриран ни еден заболен од КОВИД-19. На мапата на домашните гости беа Брајчино, Дупени, како  пешачката патекла од Претор до  Крани.     turisti pelister 2

пелистер туристи

Од петокот до денес инспекцијата утврди 22 непочитувања на владините мерки од страна на категоризираните сместувачки и угостителски објекти во туристичките места во земјава. Меѓу нив се и пет угостители од Битола, а направени се прекршувања врз основа на членовите 205 и 206 од Уредбата и за истите ќе бидат поднесени кривични пријави.


Од прекршувањата 8 се во Охрид, 4 во Струга, 5 во Битола, 3 во Дојран, и по едно во Маврово и Кочани. При направените надзори било утврдено присуство на гости во сместувачките објекти иако засега тоа не е дозволено. Исто така кај двајца угостители од Охрид е утврдено непочитување на протоколите и работното време.

Државниот пазарен испекторат во моментот е со засилен надзор на правни субјекти кои вршат угостителска дејсност во повеќе градови, а контроли се вршат со полициска асистенција со цел да обезбеди максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19.

 

„Небулози и површни тврења“, вака претседателот на Советот на Општина Битола, Валентин Груевски, ги оцени обвинувањата што вчера од Скопје ги упати Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ за битолска тема, поточно дека со објавениот оглас за финансиска помош на здруженија и спортски клубови се вршел поткуп на гласачи во предизборието.

„Се работи за процедура која оди секоја година во овој дел од годината и која претходно е потврдена со одлука на Совет донесена во декември 2019 година. Огласот кој го објавуваме се носи на Комисија за финансии на која јас сум претседател , но овој оглас го изгласа присустните членови на Комисијата едногласно , не присутвуваше само еден член на комисијата. Тоа се членови од сите политички партии и ни еден од тие членови немаше забелешка ни за времето на објавување, ни за содржината, а седницата на Комисијата беше на 20 мај. Има записници за тоа“, рече Груевски.

Нема пријави за угостителските објекти во Битола, почит кон угостителите, рече Стојко Пауновски, директир на Државниот пазарен инспектират. 

,,Слободно можеме Битола да ја пофалиме дека во овие неколку дена немаме ни кривични, ни прекршочни пријави. Опомени има доста, но кривични пријави има во Скопје, Охрид, Струга, Струмица, Штип, Гостивар, Тетово. Битола за среќа нема и ова е за почит кон угостителите. Тие или ги почитуваат протоколите или ќе провериме да не е нешто до инспектирите", рече директорот на Пазарниот инспекторат на денешната прес конференција. 

Тој додаде дека инспекциските служби остануваат на ререн и ако се почитуваат протоколите за работа во угостителските објекти, ќе има за многу скоро време нови олеснувања. 

По вчерашната посета на Битола на Радмила Шеќеринска, министер за одбрана и носител на  листа од СДСМ во 5 ие, денеска на прес конференција реагираше Бојан Бојкоски кандидат за пратеник од Битола од ВМРО ДПМНЕ

Колку возила учествуваа при вчерашната сообраќајна несреќа на улицата „Партизанска“ во Битола? Според очевидци на настанот, жители од околните згради, кои за време на судирот биле на улица во несреќата учествувале пет возила, некои посериозно оштетени, а некои поминале без посериозни оштетувања.

Полиција, пак, дури денес излезе со информација за сообраќајната несреќа. Во него пишува дека се судриле само две возила.

 

По два и пол месеца, битолските кафулиња денес ги отворија вратите за гости. Тие во најголем дел ги почитуваа протоколите што ги усвои  Владата за работа на кафетериите со преземање на мерки за заштита од КОВИД -19. Денес работеа само отворените делови од кафулињата со наместени маси на оддалеченост од метар и половина до два метра, а на секоја маса имаше средства за дезинфекција. 

Битолчани, познати како љубители на кафето, а на кои им недостигаше и навиката да излезат низ лоаклните на Широк Сокак, денес ги наполнаа некои од кафулињата. Некаде точно се почитуваше мерката да седат по двајца на маса, а некаде седеа по неколку пријатели. Дел од кафулињата имаа поставено и редари кои не дозволуваа да се создава метеж и внимаваа правилно да се спроведуваат протоколите. 

кафе

кафе 2

кафе 3

кафе 4

кафе 5

кафе 6

Имењаците од Горната гимназија, Давор Стефановски и Давор Георгиевски, ја воодушевија битолската јавност со емотивната изведба на хитот од рок бендот ,,Whitesnake" насловен како ,,Ain't no love in the heart of the city" (,,Нема љубов во срцето на градот") по повод патрониот празник на училиштето. 

Во онлајн изведбата Давор Стефановски е вокален изведувач, а Давор Георгиевски свири на гитара. Двајцата талентирани гимназијалци досега настапувале скоро во сите приредби и настани на Гимназијата ,Јосип Броз- Тито" во Битола, откако се во школските клупи во ова училиште. Инаку, двајцата се од математички клас, трета година, но вљубеници во рок музиката. 

Тодор Ивановски, кандидат за листата на пратеници  на Македонски концепт во петтата изборна единица го поддржува создавањето на општинска установа за култура, но апелира во неа да не се згрижуваат партиски војници.

 

Киното „Манаки“ може да се додели на користење на фестивалот „Браќа Манаки“ , на националната Кинотека која во соработка со општината може да развива форми на презентација на културното наследство.

Да им помогнеме на здравствените работници во справувањето со корона кризата со тоа што ќе е однесуваме одговорно и ќе ги почитуваме препораките, порача Бисера Костадиновска, кандидат за пратеник од петтата изборна единица од Коалицијата на СДСМ. 

Новата општинска установа од областа на културата ќе отвори простор за што подобра искористеност и одржување на Киното „Манаки“ и Офицерскиот дом во Битола, рече градоначалничката Наташа Петровска. За формирање на новата установа советниците ќе расправаат во четврток на седница на Совет.

„Со новата јавна установа за култура ќе отвориме простор за менаџирање на објектите кои ќе бидат ставени во функција, Киното ‘Манаки’ со оремата и сите зафати од над 200 000 евра што ги вложи оваа локална самоуправа и Офицеркиот дом кој се реставрира. Решивме дека најдобро ќе биде со поставување на менаџмент кој целосно ќе се грижи за објектите, заштитата, нивната самоодржливост, успешно функционирање, како и за нивниот придонес кон туризмот во Битола бидејќи имаме голем потенцијал, а за жал години наназад тој не бил искористен“, изјави градоначалничката на Битола, Наташа Петровска.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани