Webp.net gifmaker

Шо рече

Васко Ковачевски е избран за шеф на Регионалниот изборен штаб за претстојните парламентарни избори за изборната единица пет. Оваа одлука на 9 април ја донесе Централниот изборен штаб на владеачката СДСМ, дознава Апла.мк. 

 
 
Дванаесет прекршувања на полицискиот час кој трае цел викенд досега се регистрирани на територијата на општина Битола, соопштија од Битолската полиција.  На улица без дозвола за движење биле затекнати осумина возрасни битолчани и четири деца. Четворица се приведени, а други четворица се опоменети. 

Државниот пазарен инспекторат заедно со полицијата во средата затвориле кафана во битолската стара чаршија која работела на сред бел ден, рече Стојко Пауновски, директор на Државниот пазарен инспекторат.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се следат сите пацинети заболени од КОВИД-19 кои се во домашно лекување, а двајца од нив се веќе негативизирани уште во текот на вчерашниот ден. 

Инаку, во Клиничката болница има четворица пацинети , тројца од нив се во стабилна состојба, а еден пацинет е на кислородна поддршка. 

Донесените заклучоци на денешниот состанок Општинскиот кризен штаб се следните:

  1. Се повикуваат сите економски оператори и маркети на територијата на Општина Битола кои се регистрирани за онлајн продажба, дека ќе може да вршат достава на намирници за итни и неодложни потреби за време на полициски час, во деновите сабота и недела. Истите задолжително мора да испратат барање до Кризниот штаб на Општина Битола на следната адреса Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., најдоцна до петок до 12 часот. Сепак, препорака на Кризниот штаб е граѓаните да ги завршат набавките до петок, пред полицискиот час.

Во болницата во Битола е хоспитализиран еден пациент, но во тек е трансфер на сите пациенти кои беа хоспитализирани претходно во болницата во Охрид, по  вчерашниот договор Болницата во Битола да биде регионален центар, практично сите пациенти кои до сега се лекуваа во Охрид се трансферираат во Битола се пациенти од околината на Струга, изјави министерот за здравство Филипле.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција запрашан за тоа каков е капацитетот на Битолската болница во свлучај да треба да се примат пациенти со коронавирус, рече дека таа е доста солидна и екипирана здравствена установа, со добра инфраструктурна поставеност, но нема да се користи како болница каде ќе се лекуваат овие пацинети. 

„Многу солидна и екипирана болница е со ниво на експертиза и со добра инфраструктурна поставеност. Но, нема да има други центри за лекување на пацинетите со коронавирус  освен болниците  кои цело време ги спомнуваме Инфективната клиника  со дополнителниот капацитет и болницата „8-ми Септември“  пред се поради експертизата“, рече Филипче.  

„Ќе направиме напори државата и јавните институции пред роковите да ги платат долговите што ги имаат кон приватниот сектор“.  Вака одговори министерката за финансии Нина Ангеловска  на прашањето на Апла.мк дали државата како најголем должник на стопанството, ќе ги изврши плаќањата на веќе доспеаните побарувања кон  приватните стопанственици, што во овие моменти на криза би било   од  помош за сите нив, но  и дали  може предвреме да ги исплати веќе настанатите обврски спрема приватните компании.

Општина Могила во  село Трап започна   подготвителни активности за асфалтирање на Крак1 во должина од 335 метри. 

Оваа инвестиција изнесува над 2 милиони денри од кои 1 милион се обезбедени од Агенцијата за поддршка, додека пак остатокот е обезбеден од буџетот на Општина Могила.

„Рамномерно ги развиваме населените места во општината, создавајќи подобри услови за живот за сите граѓани во Општина Могила“, наиша на својот ФБ профил градоначалничката на Могила, Јасмина Гулевска. . 

По повод 24  годишнината  од  формирањето на Општина Новаци,  градоначалникот Љубе Кузманоски, со  свое обраќање упати честитка до жителите и но  и благодарноста за соработката. Прославата годинава ќе изостане поради состојбата со светската пандемија и препораките за превентивна заштита од КОВИД 19. Ви го пренесуваме неговото обраќање

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани