Вилает

Познатата американска ладино пејачка Сара Ароести, која има битолско потекло на сопствениците на пицеријата „Равена“ во Битола денес му подари стара врамена фотогрфија од семејството Ароести Нахмијас кое до пред…
Најпознатата битолска улица Широк Сокак досега осум пати го менувала името. Опстојувајќи со векови, секоја нова власт ѝ го менувала името. Била нарекувана по султани, српски кралеви, бугарски цареви, југословенскиот…
Вчера,  во битолскиот „Завод и музеј“, Сојузот на борци од Битола ја промовираше  книгата „Вермахтот и Македонија  1943 - 1944 година “ од  авторот Д-р Роберто Трајковски.
На  две недели  пред почетокот на учебната година денеска само гимназијата „Таки Даскало“ повторно е вклучена на електричната мрежа, останатите школи,  Медицинското училиште и осум основни училишта и натаму се…
Шарена Чешма над баирското училиште „Тодор Ангелевски“ каде и ова лето се разладуваат битолчани од летната жега, постоела и пред сто години. Доказ за тоа е фотографијата од чешмата што…
Граѓаните кои живеат во зградите во близина на Градскиот зелен пазар во Битола, се жалат дека продавачите на земјоделски производи, но  и купувачите ги окупираат зелените површини и пешачките патеки…
Театарската претстава за Ѓерѓ Кастриот Скендербег, од албанско-американскиот актер Џеват Лимани, вечерва во 19 часот ќе биде прикажана во малата сала на Центарот за клутура -Битола, како дел од програмата…
Во организација на Сојузот на борците од Битола, синоќа во   „Магазата“  беше отворена изложбата „Битолски партизански легенди“ со 28 портрети на партизани од Битола и битолско. Автор на оваа изложба…
Во Мезе бар „Јагода“ во Битола, со почеток во 21.30 часот вечерва ќе се одржи забава под наслов „Собиранка“, на која АКТО Фестивалот за современи уметности, Бош Фестивал, ДримON и…
Општинскиот одбор на Сојузот на борци, утре (петок) со почеток во 19 часот во „Магаза“-Битола, ќе ја отвори изложбата на портрети на битолски партизани, „Битолски партизански легенди“, чиј автор е…
Талентираните момчиња од Hybrid Minds Crew ноќеска го исцртаа со волшебна композиција  трансформаторот во комплексот Стара болница. Силните бои и форми не само што го украсија ѕидот туку внесоа ведрина…
Реконструкцијата и санацијата на водоводната и одводната мрежа во Техничкото училиште во Битола што започна за време на летниот распуст отвори многу работа , откако фактичката состојба покажа дека се…
На Новата сцена во НУ Центар за култура, синоќа беше одиграна театарската претставата на Бабец театар, насловена „Патувањето на еден облак“. Автор на текстот е Роберто Фрабети од Италија, уметничкото…
Главоболки, покачен притисок, потешкотии во дишењето  на овие здравствени проблеми најчесто се жалат битолчани деновиве поради промената на температурите  и горештините, потврди за апла.мк д-р Васе Николовска лекар во Итната…
Во кома е вработена во старскиот дом „Сју Рајдер“- Битола откако денеска околу 11 часот доживеала несреќа на работа кога поднала од балкон и се повредила.Настанот за апла.мк го потврдуваат…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани