Вилает

Боксерскиот  клуб „Пелистер 2007“ од Битола е шампион во првата лига на Македонија за 2018 година. За Денот на ослободувањето на Битола , тие го донесоа најубавиот подарок за градот,…
„Ќе доаѓам почесто за да видам како расти дрвото“, рече доајенот на македонската народна песна  Виолета Томовска откако денеска во Градскиот парк во Битола засади  симболично „дрво на животот“ како…
  По капитуилацијта на Бугарија, продолжувајќи ја борбата против германските единици што се повлекувале од Грција кон Албанја и Србија, борците на 49. дивизија на НОВ и ПО на Македонија,…
Кошница за пчели и подари на Оштина Битола  градоначалникот на францускиот град Епинал, Мишел Хајнриш, по повод 50 годишнината од збратимувањето на двата града. Кошницата е поставена во општинскиот двор,…
Општина Битола го распиша јавниот повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Битола за купување велосипеди за 2018 година. Во повикот пишува дека Општината…
Синоќа по повод патрониот празник на Медицинското училиште „Др Јован Калаузи“ од Битола, во малата сала на Центарот за култура, беше извдена театарската претстава „Господин Теодос Мемето“ во која улогите…
Автобусите на ЈСП Скопје кои беа дадени на припомош во Општина Битола за школскиот превоз, денеска се вклучуваат во сообраќај. Така еден автобус ќе вози за попладневната смена од Ношпал…
На јавна трибина директорите на петте  јавни претпријатија во Битола дадоа отчет што сработиле во изминатат година од кога ги презедоа функциите. Во малата сала во Центарот за култура во…
Инвентивен споменик кој потсетува на делови од системот на битолскиот  водовод, како и велосипедски паркинг се  поставени пред седиштето на ЈКП „Водовод“ во Битола. Битолски „Водовод“  прославива исклучително важен јубилеј…
Битолската полиција поднесе кривична пријава против директорката на Високата медицинска школа во Битола, Домника Рајчановска, под сомнение  дека сторила две кривични дела  „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „повреда на…
Ловџија бил тешко повреден од огнено оружје вчера додека бил на лов со пријателите во близина на битолското село Лисолај. 
Три клима уреди денеска беа донирани во јавната установа детски градинки „Естреја Овадија Мара од СН Осигурителен Брокер АД Битола.
Не така одамна, едни го фарбаа со боја и го гаѓаа со јајца, други го тушираа и чистеа , а сега  споменикот на Филип Втори, односно постаментот е претворен во…
Битолскиот Завод и музеј ги започна археолошките истражувања на новопронајдените остатоци од црквата Св. Ѓорѓија кај битолската Јени Џамија, кои се откриени на почетокот на годината при реконструкција на фонтаната…
„Наместо да пиеме кафе на Широк Сокак и кажано по битолски да скитаме (шетаме), се фативме за работа да го средиме чикмачето (сокаче) кај Бела Чешма да ни биде убаво…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани