Вилает

Средното општинско техничко училиште ,,Ѓорѓи Наумов“ од Битола доби грант од Амбасадата на Германија за опремување на дел од училишните кабинети. Амбасадорот на СР Германија, Томас Герберих, градоначалничката на општина…
Битолачанец на среде  улицата Партизанска возејќи се ослободи од ѓубрето кое го носеше во автомобилот. Едноставно го отвори прозорецот и на очиглед на минувачите го фрли најлонот полн со отпадоци…
Печатена верзија на туристичката мапа на Битола деновиве се дистрибуира низ градот на педесеттина локации,  во НП Пелистер, на граничниот премин Меџитлија и кај дел од такси превозниците.  Туристичката агенција…
Градоначалничката Наташа Петровска изјави дека во изминатиот период имало вештачки часови во училиштата и дека сега тоа е отстрането. Сепак, по денешниот собир пред Општина на наставниците на кои им…
Oтпуштените наставници денеска и’ ја отсвирија „Ода на радоста“ , химната на Европската унија на градоначалничката Наташа Петровска пред вратите на Општина Битола. На четири транспаренти напишаа различни пораки прашувајќи…
Комплетниот извештај на Центарот за јавно здравје за регистрираните малигни заболувања во Битола за 2016 година погледнете го Тука
„Нашите деца мора да ги сплотиме со вашите деца, зошто ние имаме  заедничка историја,  а ова е градот на творецот на модерна Турција, Кемал Ататурк“, ова е пораката од Серкан…
8000 операции на очи и неколку стотици илјади прегледи во текот на својата лекарска кариера извел признатиот битолски очен лекар, примариус Димитар Котевски, кој вчера почина на 92 години. Позади…
Битолската градоначалничка Наташа Петровска ѝ го честиташе бронзениот медал на  светската рекордерка Оливера Наковска Бикова, освоен на Светското првенство во Чеонгју, Јужна Кореја, што се одржа од први до 12…
Во присуство на државниот секретар на Министерството  за вооружени сили на Франција, Жаневиев Дариесек и македонскиот министер за одбрана Радмила Шекеринска, на француските гробишта во Битола беше отворен Меморијален музеј…
Професионалноста пред сѐ, порача новинарот Марјан Танушевски на кого денес „Битолски весник“ му ја додели наградата за новинарство и репортажа „Тоде Петрески“ во чест на покојниот колега, некогашен дописник на…
Семафорот во близина на Гроздот во центарот на Битола, денеска попладнево делеше црвени срциња. На  семафорот автомобилите застануваа на црвено срце, наместо црвен круг . Овој невообичаен знак го забележаа…
Учениците од средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“, со поддршка на нивниот професор по македонски јазик, Никола Трајковски, подготвија театарска претстава која беше изведена во Народниот театар во Битола. Драмата…
Во тој крај, чифлик-сајбиите со полни кеси златници купувале села еден од друг. Турците помагале да се изградат цркви за да добијат пород. Имало жители со по 116 години, а…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани