Webp.net gifmaker

Денес

Самохраните родители кои имаат ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка, соопштија од Министерството за труд и социјална политика.
Утре ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално ќе наврнат над 15 л/м2, информираат од УХМР. Од…
Следната недела, македонската поп ѕвезда, Каролина Гочева, со два концерта на 27 и 28 март во Битола, ќе го промовира новиот, 9 ти по ред студиски албум „Извор“. По седумте…
Ученици од Битола имаа несекојдневна можност да присуствуваат на литературно читање со една од најпознатите австриски писателки за деца, Ренате Велш, што се одржа во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола и почесениот конзул на Република Австрија во Битола Валентина Илиева организираат Литературно читање со познатата австриска писателка Ренате Велш. Литературната средба ќе…
Камерниот оркестар од Битола,  вечерва во големата сала на Центарот за култура, која беше исполнета до последно место, одржа  целовечерен концерт,  под наслов „Џон Вилијамс Симфонија“.
Младите ротаријанци од Ротаракт клубот „Широк Сокак“ со донација во постелнини и други текстилни материјали ги подновија одделенијата каде на свет доаѓа приновата во градот, Гинеколошкото одделение и Одделението за…
Утре (15 март) е последен ден за поднесување на годишната даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите што граѓаните ги оствариле во 2017 година,…
Општина Битола ќе соработува со Црна Гора за време на престојното Битолско културно лето, беше соопштено на денешната средба на црногорскиот амбасадор Предраг Митровиќ и битолската градоначалничка Наташа Петровска.
Владата ќе се задолжи во име на општините со нов кредит од 120 милиони евра за враќање на старите долгови. Со тие пари ќе се исплаќаат обврските кон добавувачите, а…
Претставници на генералштабoвите на армиите на Република Македонија и Република Турција, воени кадети од Турција, амбасадорот и конзулот на Република Турција, претставници на здруженија за македонско-турско пријателство и на јавниот…
Советниците од независната листа „Поинаку“ ја напуштија седницата на Совет додека на неа се разгледуваше и гласаше завршната сметка на Општина Битола за 2017 година.
За да напредува еден бизнис многу е важно лесно да функционира во општеството. Република Македонија иако во изминатите години високо котираше на ранг-листата на „Дуинг бизнис“ на Светска банка, сепак…
  Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, Општина Битола во соработка со канцеларијата на ОН за родова еднаквост  и со поддршка на министерствата за внатрешни работи и труд и…
Бизарна случка што предизвикала нервоза кај патниците била причина утрово за доцнењето на возот на релација Скопје –Битола. Машиновозачот  случајно ги затворил во кабината клучевите од влезната врата на кабината…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани