Опули

Професионалниот нуркач Александар Ацев од Битола, инаку член на спелеонуркачкиот клуб „Врело“, објави интерсено видео од површинските извори во Преспанското Езеро кои во услови на блага зима без врнежи од снег на повисоките места, се активираат и со подземните води го одржуваат водостојотот на Преспанското Езеро кое последните години се соочува со драматично намалување на нивото на водата. Видеото е направено на плажата во Претор

Иако е вообичаено за овој период од годината, сепак е вистинска атракција замрзнатата снежна покривка на Баба Планина. На надморска височина над 1900 метри, Пелистер е прекриен со кора од мраз, која се топи во кусите сончеви интервали, но потоа повторно замрзнува од студениот ветер и ниските температури. Под мраз се и Пелистерските очи


Синоќа РАСЧЕКОР прослави 30 години од своето постоење.

Во организација на МК "Пелистер"-Битола, денеска се одржа 4. трка од Македонскиот шампионат во Мотокрос на стазата Смолево над Битола.

За првпат после многу години, гудачкиот квартетот „Вива Стрингс“  имаше ексклузивна можност вечерва да настапи т во  концертната сала  во возобновениот Офицерски дом во Битола со најдобра акустика кај нас и пошироко. Ова ги врати сеќавањата на многумина вечерва за  концертите,  фестивалите  и другите музички збиднувања во оваа исклучителна сала во минатото. Пренесуваме дел од амбинетот

Над Големо Езеро, на надморска височина од 2420 метри, се наоѓа врвот Ветерница на Баба Планина, од каде се протега неверојатна глетка кон Преспанското Езеро, а овој пат и преубаво   зајдисонце, доловено  низ објективите на Иванчо Тошевски и Јасмин Биберовиќ.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани