Опули

Детската градинка "Вангел Мајоро" која е клон на ЈОУДГ " Естреја Овадија Мара", летово е комплетно молерисана, а паркетот е темелно лакиран, за првпат по 40 години. Фотографиите ПРЕД и ПОТОА, покажуваат во каква состојба бил објектот и каков е сега.

Во неверојатна пурпурна боја вчера беше обоено небото над Преспа додека траеше  силното невреме проследено со ветер и дожд, а делови од источниот брег беа зафатени и од град.  

Професорот по македонски јазик и литература Александар Адамовски ни испрати повеќе фотографии од уловени прекрасни зајдисонца во Битола.225823961 526002071990744 6268401333951293868 n

227217338 1726354304418737 4023301889942109246 n

227922352 879088872986473 2951937197592054567 n

230126127 1323488918049304 6668513783851605294 n

230253875 1236018806857897 301560753731321170 n

Овие фасцинантни фотографии се направени на Пелистер синоќа и рано утрово, каде група планинари во 22 и 30 часот  тргнаа од  Хотел Молика преку  Копанки до Видиковецот, потоа кон врвовите Стив, Илинден и Пелистер, а од таму до  Мало и Големо Езеро. По оваа патека Иванчо Тошевски и Јасмин Биберовиќ  низ објективот ја доловија убавината на полната месечина, но и изгрејсонцето, кое на Пелистер се вистинко доживување од кое запира здивот. Оваа фотогалерија ја споделуваме со читателите на апла.мк

Исклучителни фотографии од „жителите“ на островот Голем Град во Преспанското Езеро, објави Македонското еколошко друштво -МЕД. Станува збор за фотографии од  истржување за кормораните, но, и на желки, поскоци и рибарки кои живеат на островот. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани