Опули

Пелистер и Потпелистерието не само што се инспиративни за создавање прекрасни фотографии, туку се и видиковци со раскошна панорама каде и да застанете.

Овие  фотографии со изгрејсонце  над Битола, направени се утрово од Пантелејмон Трпчевски од потпелистерското село Брусник. 

ВМРО-ДПМНЕ на ден пред официјалниот почеток на кампњата ја промовираше изборната програма „Обнова на Македонија„ во Битола. Во фокусот на говорницте беше економската и здравена криза и ветувања за нови политики и заздравување на економијата.

Вработените во градинките во Битола се подготвуваат да ги дочекаат децата, но министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека  оваа фаза на олабавување на мерките не ги опфаќа градинките

Родендените се прилика за славење. 

И миг во кој се постетуваме на почетоците, на растот и на успехот. 
Не е лесна работа да се биде безмалку три децении едно од најпрепознатливите имиња во фризерската професија не само во Битола, туку и во Македонија, па и на Балканот.

Пасионираниот фотограф, Јован Наумовски, продолжува со својот фотоапарат да го "лови" парот штркови кои  години наназад се враќаод Југ во своето гнездо во потпелистерско Трново.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани