Денес

На иницијатива на градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски и претседателката на Советот, Габриела Илиевска, во среда ќе се одржи вонредна седница на Советот, на која ќе биде донесена Одлука…
Во ски центарот Копанки на Пелистер денес интензивно се одвиваа активностите за утрешниот почеток на ски сезоната. Како што соопштија од таму утре ски билитетите ќе бидат бесплатни.
Снегот што наврна последните денови создаде минимални услови за почеток на ски сезоната во ски центарот Нижепиле, со кој стопанисуца ЈП Стрежево. Вечерва има  ноќно скијање  од 19 часот, а …
Општина Битола, изразува длабоко сочувство до семејствата на загинатите во земјотресите кои ги погодија Турција и Сирија. -Во овие мигови, кога нашите пријатели се соочуваат со големите последици од оваа…
Веќе нема да има редици паркирани возила на улицата ,,Рузвелтова" во центарот на Битола. Поставен е синџир и знак дека е пешачка зона. Дозволен е само дотур на роба за…
АД ЕСМ потпиша договори за стипендирање со 16 студенти на Техничкиот факултет во Битола. Двајца студенти за првпат станаа стипендисти на компанијата, а за останатите 14 студенти продолжува поддршката бидејќи…
Утре ќе има повремени врнежи, на планините и на повисоките места од снег, а во пониските од дожд и снег. Попладне ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе…
Невообичаено силен звук проследен со светлина забележаа битолчани ноќеска нешто пред 4 часот. На оваа појава и претходеше силен ветер, а  татнежот многумина ги разбуди од сон, затоа што таков…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани