Денес

Не е завршено летото, ако не се случи „Битола отворен град“. Одложен, заради немилиот настан во Тетово, а реализиран низ еден долг концерт, како што впрочем заслужува јубилејното 20 издание…
„Се обврзувам како честит, искрен и човек од збор, дека сум подготвен да го направам она што го заслужува нашата Битола и вие мои битолчани! Заеднички да ставиме крај на…
Како стопанство во овие 20 години не сме добиле за градоначалник човек од бизнис заедницата. Таков човек многу ќе значи за стопанството зашто знаеме Битола во која фаза остана во…
Едно од култните места за битолчанни, чешмата кај Офицерскиот дом, повторно е достапна за жителите на Битола и случајните минувачи. 
Покај тоа што кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначаник во Битола е доктор, епидемиологот Тони Коњановски, уште двајца лекари специјалисти застануваат на листата со кандидати за советници на коалицијата „За обнова…
За првпат во долгогодишното постоење на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, годинешното отворање во четврток на 16 септември, нема да биде во Центарот за култура туку во Завод и…
Во последните 24 часа се направени 4.553 тестирања, а регистрирани се 464 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 225, Куманово – 42, Струмица – 35, Штип – 27, Велес –…
Меѓу учесниците на третата по ред трка „Трчај бе“ што се одржа во Битола, беше и Христо Кондовски, кандидат за градоначалник на СДСМ. Изрази задоволство од учеството и посака во…
Вчера во попладневните часови на мв. Браненица во организирана акција на битолската шумска полиција беше затекнато ПМВ Рено 19 без регистарски таблици натоварено со бесправно посечени огревни дрва.
НА ДЕНЕШЕН ДЕН , 12 септември, во 1942 година, од бугарската окупаторска полиција, кај селото Болно, Ресенско, е убиен Стеван Наумов-Стив, истакнат припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани