Денес

Одлуката од денешната седница на Владата со која, почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на движење на лица и возила од јавен…
Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки:- Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува…
Утрово на Комисијата за заразни болести се донесоа следните одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб. Од среда, 16 јуни  ➡️ Да се укине целосно полициски час. Епидемиолошката состојба…
Во своето обраќање денеска на 30 конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ што се одржа во античкиот локалитет Херкалеја Линкестис во Битола, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски во…
Силно невреме со пороен дожд, ветер и град ја зафати попладнево Преспа. На социјалните мрежи жителите на Преспа споделуваат фотографии и се жалат дека градот предзивикалогромни  штети и во овоштранците…
Со новите законски измени, посебната паралелка во ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ прераснува во Центар за поддршка на учењето на децата со попреченост на територијата на Општина Битола, со што ќе се…
Вчера,10 јуни, во атарот на село Трновци при спуштање со параглајдер со тешки телесни повреди се здобила Н.С.(62) од Русија, соопштија од СВР Битола. Кај параглајдеристката биле констатирани тешки повреди…
ВМРО-ДПМНЕ денеска по третпат излезе на протести во 10 градови низ дражавата. Во Битола, исто како вчера, блокирана беше крстосницата  меѓу  ул. „Димитар Илиевски Мурато“ и ул. „Никола Тесла“ -…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани