Денес

Вечерва (25.10.2022), Шуман и Чајковски ќе прозвучат со својата музичка раскошност во Офицерски дом во Битола, од 19 часот, на рециталот на пијанистката Горјана Стојановска. По нејзините концерти низ Македонија…
24.10 2022 МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ (во °С) 3 Берово, 5 Битола,  Тетово, 6 Скопје-Петровец, Струмица, Лазарополе, 7 Прилеп, Демир Капија, 8 Скопје-Зајчев Рид, Крива Паланка, Штип, Куманово, Дебар, 9 Гевгелија, Охрид,…
  Екипите на ЈП "Стрежево" продолжуваат со засилени теренски активности, со што Ски- центарот "Нижеполе" престојната зима ќе добие нов, уште подобар лик, велат од јавното претпријатие.
  Вчера и денеска (21/22.10.2022), полициски службеници од СВР Битола, ОВР Македонски Брод, Крушево и Демир Хисар во координација со портпаролот на СВР Битола на подрачјето на Македонски Брод, Крушево…
Интегрална изјава на советничката во Советот на Општина Битола, Мирјана Захариевска Ралевска:
Во моментот АД ЕСМ произведува преку два блока во РЕК Битола, еден блок во РЕК Осломеј, и хидроелектраните, кои се користат пред се за системски услуги. 
Денес во посета на СБМ-Битола беше генерацијата од петто одделение на ООУ„Св.Климент Охридски“-Битола со своите одделенски наставници Снежана Стојанова, Ана Здравкова, Сузана Дишковска, Елица Митревска и Александар Степановски.
Во периодот од 8 октомври до 3  ноември на повеќе локации во Битола, околината, како и Ресен и Скопје се снима ТВ серијата со работен наслов „Ататурк“ во продукција на…
„Пратеникот“ е новата премиера на Интимен театар-Битола која во сабота со почеток од 20 часот ќе биде изведена на сцената на Народниот театар од Битола како гостување и своевидна соработка…
Во Битола започна координирана акција за воспоставување волонтерска мрежа за поефикасно и подобро мобилизирање на младите и унапредување на соработката меѓу сите засегнати чинители во локалната заедница. Младински културен центар…
Клиничката болница Битола се вклучува во одбележувањето на Розов октомври – месецот за борба против рак на дојка! Битолските доктори во мисија да ја подигнат јавната свест и за други…
Јас сум студент, но можеби ќе бидам премиер за некоја година. Сега само глумам премиер, како е да се чувствуваш како премиер не знам, бидејќи ова сепак е глума и…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани