Денес

Ковид - 19 сериозно ги засега дијабетичарите бидејќи тие иако не се разболуваат почесто во споредба со општата популација сепак, во случај на инфекција, развиваат потешки форми на болеста кои…
ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА во 16 часот (во см)
Голем бор се откорна во центарот на Битола, позади Јени џамија. Откорнатото дрво паѓајќи оштети и канделбра во паркот и за среќа не предузвика други штети.      
На битолскиот рид Кркардаш, од каде градот се гледа како на дланка, на местото каде во 14 век загинале мачениците, се издига црквата „40 маченици“ која денес ја празнува својата…
Денес, на првиот ден од пролетта, Битола е зафатена со снежни врнежи и максимална температура до два степени Целзиусови.  Од УХМР сооштија дека денес и утре ќе преовладува облачно време…
Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 321 -Прилеп и Велес по 40 -Куманово 27 -Гостивар 23 -Кавадарци 22…
Управата за хидрометеоролошки работи излезе со метео предупредување
Денес во Битола има 35 новозаболени  и 416 активни случаи, а хоспитализирани се 73 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19.
„Општинската организација на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија во Битола е подготвена за првите директни, непосредни, внатрепартиски избори за претседател на СДСМ кои ќе се одржат в недела, на 21 март.…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Битола и Битолскиот книжевен круг денеска го одбележаа 21-ви март - Светскиот ден на поезијата. На почетокот на средбата се обрати директорот на библиотеката…
50 новозаболени се регистрирани денеска во Битола и едно починато лице од коронавирусот. Има 413 активни случаи, а во болницата во Битола се хоспитализирани 71 пациенти позитивни и суспектни на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани