Денес

На 09.06.2029 во 21.40 часот на патот Битола - Ресен, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола и…
Советниците на денешната седница го изгласаа решението за давање согласност на статустот на новата установа која се формира, поточно Јавната општинска установа Културен и информативен центар. Установата ќе има за…
Со блокада на една од најфреквентните сообраќајници во центарот на Битола, ВМРО-ДПМНЕ ги продолжи протестите кои започнаа вчера во Скопје и во уште 10 градови низ дражавата под мотото „Доста…
Љубителите на друштвените игри ќе можат да ја користат новата маса со клупи за шах, која е поставена во паркот кај Јени Џамија во Битола. На иницијативата на Иутекредит Македонија…
На денешната седница Владата донесе одлука со која е овозможена поддршка за вкупно 2.204 компании од угостителската дејност, коишто беа затворени во периодот од 6-ти до 27-ми април, или вкупно…
На денешната седница, Владата на Република Северна Македонија го утврди текстот на Предлог-законот за недела – ден на неделен одмор и утврдениот текст на овој Закон ќе биде испратен на…
 Под мотото "Доста е! Излези за Македонија", ВМРО-ДПМНЕ денес организираше протест со блокада на кружниот тек кај Безистенот од 15 до 17 часот. Протестираат со барање Владата јавно да го објави,…
Покрај тоа што го исчитија од расфрлениот смет местото Чешмите кај Гавато, познато по тоа што патниците таму застануваат на почивка додека патуваат по регионалниот пат Битола- Ресен, Доброволното противпожарно…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани