Webp.net gifmaker

Денес

По сомот од 16,5 кг што рекретивните риболовци го уловија деновиве во Стрежевското Езеро, денеска е уловен уште потежок сом од 25 килограми. Од ЈП "Стрежево" ги објавија фотографиите на…
Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до…
Македонското научно друштво-Битола, најстарата организација во државата посветена на научно-истражувачката и публицистичка дејност, одбележа 60 години од своето постоење. На централната манифестаија по повод јубилејот синоќа МНД им додели благодарници…
 36 годишен битолчанец се здобил со тешки телесни повреди при судир на неговиот мотоцикл со трактор на крстосница во Преспа  
На денешен ден, 22 јули 1944, кај село Буринец Струшко, на планината Караорман загина Никола ТОДОРОВСКИ-Коле Канински, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот…
Битолчанка која поради контакт со заразено лице на 15 јули била ставена изолација, при контрола на полицијата на 17 јули не била во својот дом.
Денес се навршуваат 78 години од смртта  на Ѓорѓи Наумов, Блаже Рогозинаро и Кочо Десано, кои од бугарскиот фашистички окупатор биле осудени на смрт со бесење, а пресудите биле извршени…
Реализацијата на проектот за комплетна реконструкција на санитарните јазли и реновирање на тоалетите во ОУ „Елпида Караманди“, се одвива согласно предвидената динамика, соопштија од Општиа Битола. Градоначалничката на Општина Битола,…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 20 ЈУЛИ 1997, во Скопје почина Лилјана Ахилова ЧАЛОВСКА, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија, новинар, политичар, општественик и поетеса.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани