Денес

  Во текот на денешниот ден, 15 мај, во Битола од закажани 630 граѓани и уште 100 од Кромберг и Шуберт, се вакцинирани 558 граѓани, информираат од Здравствениот дом.
    Поради неповолни временски и климатски услови кои погодуваат на значителен развој и пораст на популацијата на комарци на територијата на Општина Битола, Центарот за јавно здравје од Битола…
Една од најфреквентните улици во градот, која беше доста оштетена, започна да се реконструира. Станува збор за улицата „Тошо Даскало“, каде што е предвидена промена на мешовитата канализациона мрежа од…
На 12.05.2021 во 17.00 часот во Битола, на ул.„Бранко Радичевиќ“ во својот дом е пронајден починат С.Б.(21) од Битола. Од екипа на Итна медицинска помош е констатирана смрт без траги…
Денес во Битола се регистрирани 9 новозаболени од ковид 19, 2 починати лица и 180 оздравени. Активни се водат 446 случаи, со што Битола е и натаму на високото трето…
Библиотеки полни со човечки "книги" се сѐ почеста појава во светот. Претставуваат сјаен начин за надминување на предрасудите, како и за поврзување на луѓето во светот. Живите библиотеки функционираат како…
Почина Гоце Петровски поранешен претседател на Организацијата на Македонците потомци од Егејскиот дел на Македонија. Петровски беше неуморен борец за правата на децата бегалци. Беше дел од организаторите и учесник…
Во Регионалниот вакцинален пункт во Битола денеска се вакцинирани рекордни 94,5 проценти од закажаните. Од  1461 граѓани кои добиле термин за 12 мај, да се имунизираат дошле 1381. Вупно со…
Литературно читање со наслов „Конески“ во организација на Педагошкиот факултет – Битола и Македонското научно друштво од Битола се одржа денес на Педагошки факултет – Битола. Литературното читање е дел од низата…
Семејството, пријателите, членови на Здружението на пензионири, неговите пријатели  денеска се простија со неодамна починатиот претседател на Здружението на пензионери во Битола, Томе Димитровски. Со едноминутно молчење присутните му одадоа…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани