Webp.net gifmaker

Директно

Годинава за првпат гласањето на Предвремените парламентрани избори ќе трае три дена. Денес ќе гласаат болните од ковид -19 и лицата во самоизолација или карантин. Пријавени за гласање во државата се 747 лица во 52 општини.Во Битола пријавени има 20 случаи што ќе гласаат.

Во вторник гласаат болните и немоќни лица, пријавени во земјава се 9446, од кои во Битола 266.

Изборите се на 15 јули, според избирачкиот спсиок право а глас имаат 1 814 263 гласачки кои избирачкото право ќе го остварат на 3390 гласачки места. Годинава поради актуелната состојба со ковид-19 на избирчките места ќе има и заштитни маски за секој оној кој ќе дојде на гласање без маска..

Тројца новозаболени во Битола, вкупно активни случаи 27. На ниво на држава во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19.

Променливо облачно претпладне со сончеви периоди и појава на краткотраен дожд, а од пладне нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер понекаде и во форма на невреме, јавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Страница 1 од 152

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани