Соопштенија

На ден 09.04.2021г.(петок) поради извршување на градежни работи во склоп на реконструкцијата на секундарната мрежа (pe100 da110) на улицата Никола Кирков Мајски, локалниот пат Битола-Брусник ќе биде затворен за сообраќај…
„Со желби за добро здравје, благосостојба во домовите, мир во душата и срцето, Ви посакувам радосно да го дочекате денешниот голем празник Велигден во кругот на Вашите најблиски. Без разлика…
КЈП Нискоградба Битола ги известуважителите на с. Буково дека на 30.03.2021 г (Вторник) од 08:00 до 13:00 часот сообраќајот на патен правец од Буковски Ливади до Буково ќе биди во…
Сподели жена-автор (сподели авторка) е иницијатива започната од Сара Миленковска, коосновач во Женската менторска мрежата „Стела“, чија цел е да ги доближи писателките и феминистичката литература до младите девојки во…
ЈКП Водовод Битола се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден на водата. Денеска 22 Март 2021 година е Светскиот ден на водата кој оваа година се одбележува под мотото ,,Вредностите…
Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола на денешната седница информираше дека деновиве започна дотурот на огревно дрво за оние пензионери што навреме ги уплатиле давачките за огрев. Се…
Здружението на пензионери Битола им го честита 8 Mарт -  Меѓународниот ден  на  жената,  на сите членки-пензионерки од општините  Битола, Новаци и Могила, одавајќи  почит и признание на вековната борба на…
Здружението за истражување, анализа, стандардизација и сертификација ИАСС Скопје и додели на Националната установа Универзитетска библиотека НУУБ „Св.Климент Охридски“ - Битола "Сертификат за општествена одговорност IASS : RES.C 2020: 2020“.…
Поради голем дефект на водоводна мрежа без вода останаа жителите од улицата "Прилепска" и делови од населбата Јенимаале.
Во пензионерскиот клуб при Здружението на пензионери во Битола денес започна обуката на волонтери коишто треба да бидат ангажирани за изработка на пензионерската социјална карта. Поради применување на мерките за заштита…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани