Соопштенија

Согласно  мерките и препораките издадени од Владата на РСМ,  а во врска со вирусот COVID19 се известуваат граѓаните  дека сметките за комунални услуги (канализација) за месеците февруари, март и април…
Имајќи ги во предвид одлуката на Владата и препораките на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ кои се однесуваат за превенција од ширење на корона вирусот и…
Привремено се  затвора добиточниот пазар во Битола со кој стопанисува ЈП Пазари-Битола.  Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение во кое стои дека поради состојбата со корона вирусот се забранува…
Со  цел превенција од ширење на коронавирусот, а согласно Заклучоците донесени на седница на Владата на Република Северна Македонија, Општина Битола, ги информира граѓаните дека превозниците кои вршат општински линиски…
Почитувани граѓани на Битола, Сакаме да Ве известиме дека Платформата за следење на квалитетот на амбиенталниот воздух ЗЕМИ ЗДИВ Битола на денешната седница на Управниот одбор донесе Одлука со која…
ЈКП "Водовод" Битола известува дека на ден 10.03.2020 година поради интервенција на водоводната мрежа, од 9 до 13 часот ќе има прекин на водоснабдувањето во подрачјето кај Градската библиотека и…
ЈКП „Водовод“ од рано утрово работи на санирање на дефект на водоводна цевка Ф 250 мм на улицата „Кирил Пејчиновиќ“, над Црн Мост во Битола.  Поради дефектот голем дел од…
  По повод одбележувањето на 8-ми Март- Меѓународниот ден на жената, Јавното претпријатие „Стрежево“ упатува честитка до сите припаднички на понежниот пол, оддавајќи почит и признание на вековната борба на жената…
ЈКП Водовод Битола апелира  до сите корисници да ги припремат своите шахти  за  да бидат достапни на  инкасантската служба  да може слободно да ја евидентира состојбата за потрошената вода за…
                             Им се соопштува на пензионерите - членови на Здружението на пензионери од општина Битола и општините Новаци…
Здружението на пензионери од Битола потпиша меморандум за соработка со Здружението на пензионери од Ѓорче Петров.           Повелбата и документите за востановување на соработка ги потпишаа претседателите Томе Димитровски од…
Поради секојдневното узурпирање на службениот паркинг простор на СОТУ„Ѓорѓи Наумов“- Битола од страна на жителите на околните згради и останати граѓани и неможноста вработените во училиштето да ги паркираат своите…
Банер позиција над главна коцка рубрика Директно          15 000 денари неделно Банер под главна коцка                       …

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани