Соопштенија

АД ЕСМ Подружница РЕК „Битола“ им го честитаат Рамазан Бајрам на сите граѓани од исламска вероисповед со желба  празникот кај сите муслимани да мине во семејна среќа, со добро здравје,…
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 13 Мај 2021 година (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на…
ЈКП „Водовод“ ги информира граѓаните дека  заради реконструкција и изведба на градежни работи, промена на стара секундарна водоводна мрежа, на ден 05. 05. 2021 година (среда) од 09-13 часот, во прекин…
  Пелагонските културно-научни средби-Новаци по повод Mеѓународниот ден на книгата, 23 април, ќе организираат донација на книги за збогатување на фондот на училишните библиотеки на ООУ „Славко Лумбарковски“- Новаци. Донацијата…
На ден 09.04.2021г.(петок) поради извршување на градежни работи во склоп на реконструкцијата на секундарната мрежа (pe100 da110) на улицата Никола Кирков Мајски, локалниот пат Битола-Брусник ќе биде затворен за сообраќај…
„Со желби за добро здравје, благосостојба во домовите, мир во душата и срцето, Ви посакувам радосно да го дочекате денешниот голем празник Велигден во кругот на Вашите најблиски. Без разлика…
КЈП Нискоградба Битола ги известуважителите на с. Буково дека на 30.03.2021 г (Вторник) од 08:00 до 13:00 часот сообраќајот на патен правец од Буковски Ливади до Буково ќе биди во…
Сподели жена-автор (сподели авторка) е иницијатива започната од Сара Миленковска, коосновач во Женската менторска мрежата „Стела“, чија цел е да ги доближи писателките и феминистичката литература до младите девојки во…
ЈКП Водовод Битола се приклучува кон одбележувањето на светскиот ден на водата. Денеска 22 Март 2021 година е Светскиот ден на водата кој оваа година се одбележува под мотото ,,Вредностите…
Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола на денешната седница информираше дека деновиве започна дотурот на огревно дрво за оние пензионери што навреме ги уплатиле давачките за огрев. Се…
Здружението на пензионери Битола им го честита 8 Mарт -  Меѓународниот ден  на  жената,  на сите членки-пензионерки од општините  Битола, Новаци и Могила, одавајќи  почит и признание на вековната борба на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани