Webp.net gifmaker

Денес

На денешниот состанок на Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, одржан со Кризниот штабот според информацијата на директорката на Центарот за јавно здравје, Елизабета Крстева, беше констатирано дека, минатата недела…
Редици автомобили кои се враќаа од Охрид и Преспа, како пред дваесетина години, вчера имаше на патот за Битола. Возилата беа битолски, прилепски, кавадаречки, па и кумановски. Туристите од земјава…
Кафетеријата „Добри Вибрации“ во Новиот градски пазар во Битола е привремено затворена,  откако кај вработен е потврдено дека е позитивен на КОВИД-19, но се заразил надвор од работното место. Ова…
Во Битола денес се регистрирани 5 новозаболени, со што вкупниот број се искачи  на 114,  а има 60 активни случаи. Во Инфективното  одделени на Клиничката болница хоспитализирани се 40 заболени…
На денешен ден, 26 јули 1946 година, во  Ениџе-Вардар, Егејски дел на Македонија, е убиена Ирина ГИНОВА-Мирка, припадник на македонското националноослободително и грчкото комунистичко движење и учесник во Антифашистичката и Граѓанската војна во…
Традиционално, како и секоја година голем број битолчани вечерва патот ги води кон населбата Довлеџик, во црквата "Св. Архангел Гаврил" каде започна празнувањето на споменот на чудата на Светиот Архангел…
Битолчанката Мери Тошевска има потреба од донации на хумани граѓни за да го продолжи лекувањето со роботска терапија во поликлиниката „Неоуромедик“ во Ниш, Србија. Таа се движи со инвалидска количка,…
Преку проект за прекугранична соработка на нашата земја со Грција, се врши скрининг на деца од општина Битола за откривање на респираторни и кардио-васкуларни болести кај нив со цел навремена…
По сомот од 16,5 кг што рекретивните риболовци го уловија деновиве во Стрежевското Езеро, денеска е уловен уште потежок сом од 25 килограми. Од ЈП "Стрежево" ги објавија фотографиите на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани