Денес

 Ревија од победнички кратки остварувања од „ Мобил фестивал“- Меѓународниот фестивал на филмови снимени со мобилен телефон, ќе се одржи денес, 13.јули во 15 часот, во киното на хотелот „Идн“…
Опозицијата и власта во битолскиот Совет два часа меѓусебно се обвинуваа кој што (не) направил за почист воздух, а советникот од независната советничка група Поинаку, Иван Чулакоски, од говорница им…
Времето утре: Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни…
  Пред одржувањето на втората концертна вечер во рамките на „Балкан Гала Фестивал“ на Камерниот оркестар на Битола, градоначалничката Наташа Петровска оствари средба со диригентот Владимир Димовски, дел од членовите…
Брачниот пар Милица Шперовиќ Рибарски и Кирил Рибарски, основачи и директори на фестивалот на класична музика Интерфест, кој веќе ја исполнува третата деценија од своето постоење, остварија средба со градоначалничката…
  Доказ дека љубовта и ентузијазмот можат да премостат многу граници, е примерот на Радмила и Мартин,кои во старата чаршија веќе извесно време се сопственици на кафетеријата „Улаф сте“. Како…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани