Денес

Советниците на општина Битола се на шесто место во земјава по висината на просечниот месечен паушалот што го земале во 2019 година, покажа истражувањето на Центарот за граѓански комуникации. Според…
 Поради продор на студена воздушна маса од север утре попладне и во четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег и позастапени ќе бидат во западните…
  Денес во Битола се регистрирани 10 нови случаи позитивни на КОВИД-19 и 17 оздравени пациенти. Нема починати лица. Во Клиничката болница во Битола хоспитализирани се 27 позитивни и суспектни…
Општина Битола реагира на одржаната прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ, за  транспарентноста на Општината, а во прилог на оваа реакција испрати и табели и истражувања
После силните врнежи од дожд и невремето кое ја зафати Битола на 09 и 10 јануари,  се повикуваат жителите кои претрпеле штета, да поднесат барање за надомест на штета на…
Почвата во пониските делови од Пелагонија е презаситена со вода, па низ нивите има појава на заезерување. Ниви покрај патот Битола- Меџитлија се претворени во езера, тоа се површини претежно…
Врнежите ја наполнаа со вода Црвена Река, една од притоките на Драгор што доаѓа од Пелистер. Фотографија ни ја испрати читател кој има викендица во Ниже Поле од каде минува…
  Во Битола денеска се регистрирани 6 нови слуачи на КОВИД-19, а 18 пациенти се  оздравени. Од компликации од коронавирусот починало едно лице  на 82 години,  а во Клиничката болница…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани