Денес

  Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од денес попладне до вторник ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
Поради големите летни жештини, водостојот на изворите Црвена, Лак Поток и Сапунчица е намален и затоа има намалување на притисокот и количините со вода на викенд населбата над селото Ниже…
  Во тек е  финалната фаза од реконструкцијата на улиците „Смилевски конгрес“ и „Младински бригади“, со што се затвора потегот од делот на ул. „Партизанска“ до ул.„Довлеџик“. 
И денеска на третиот ден од имунизацијата без закажан термин во Битола, голем е интересот на битолчани за вакцинација против КОВИД-19. На пунктот во спортската сала во Медицинското училиште вакцинирани…
На 14.07.2021 во СВР Битола е пријавено дека во кругот на основно училиште во Битола бил нарушен јавниот ред и мир со викање и кршење од поголема група малолетници кои,…
На денешната  седница Владата  го утврди Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, односно за стечајците.
    Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, оствари средба со претставници на навивачката група Чкембари  и со дел од раководните структури на ФК Пелистер. 
Продолжува интересот за вакцинација кај жителите од битолски села. За два дена тимовите вклучени во теренската вакцинација имунизираа 288 жители од неколку погранични и подпелистерски села во Битолско. Според информациите…
Од 16 до 20 јули во организација на Манастирот Св. Јован Претеча – Слепче и во соработка со ИЦКН „Цветан Грозданов“ при МАНУ, на отворен простор во манастирскиот комплекс ќе…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани