Webp.net gifmaker

Шо рече

Типот на  сензори за мерење квалитет на воздухот какви што се инсталирани и во Битола добија престижната награда за најдобар сензор во категоријата "Monitoring and Awareness in Outdoor Air" (Мониторинг и свесност за воздухот на отворено) на "AIRLAB Microsensors Challenge 2019" организиран од AFD и Airparif во Париз (Франција), соопштија од платформата „Земи здив“.

„За време на натпреварот беа сеопфатно тестирани 34 сензори од целиот свет врз база на 44 параметри во временски период од 4 месеци во француската престолнина Париз и неговата околина. Глобалната мрежа Airly е избрана за најдобра компанија меѓу оние со ниски трошоци за мерења на отворен простор“, велат од „Земи здив“.

Во Битола од двете државни мерни станици работи само едната. Макрадули рече дека преку Интерег програмата за прекугранична соработка со Грција ќе се постави уште по една мерка станица за аерозагадувањето во Гевгелија и Битола. Рече дека политиката за аерозагадувањето секоја земја членка на Европската Унија ја гради врз основа на скапи станици, а не на сезнори кои можат да дадат индикативни податоци.

Младата Кристина Николовска беше единствената девојка меѓу скокачите по крстот во Битола. Со години ова беше само машка традиција, а Кристина покажа дека и девојките можат да учествуваат рамноправно во церемонијата. Таа беше единствената девојка меѓу триесетемина машки кои скокнаа во базенот.

 

 

„Согласно Стратегија за долгорочно снабдување на РЕК Битола со јаглен за период 2016-2046, изработена во 2017 година, произлегува дека од технолошко-технички аспект, државата има можност да ги искористува резервите од јаглен до нивното исцрпување, што според сегашното ниво на расположливи податоци и врз основа на стратегиските определби од актуелните стратегии на ЕСМ, се посочува на периодот до и после 2050 година, одговори Васко Ковачевски, генерален директор на АД ЕСМ,  на прашањето колкави се резервите на јаглен и до кога би можел РЕК Битола да работи, во интервјуто дадено за Македонско радио.

Општина Битола бара измени на Законот за старо градско јадро донесен во 2015, зашто поради големиот опфат и потребните дозволи ги кочи инфраструктурните зафати. Дури и за да изгребе асфалт или да изврши рехабилитација на некоја улица на Општината ѝ требаат дозволи од битолскиот Завод и музеј и од Управата за заштита на културното наследство. Тоа се зафати кои треба да се изведуваат во континуитет и не ја нарушуваат споменичната целина, а сепак, потребна е бројна документација што ја одолговлекува постапката.

Битолчани не можат без коледарски огнови, тоа го докажаа и годинава. Не е еколошки, не е верски обред, но факт е дека е традиција врежана во колективното однесување со десетици години. Ако се изезмат пијанките, дружбата околу огнот барем е чин на социјализација.

На плоштадот„Магнолија“ во Битола, синоќа голем број битолчани ја дочекаа Новата 2020 година. Со музичка програма, која започна во 21 часот, пред битолската публика синоќа настапија ДЈ Рикардо, Кон Тру ДЈ и Фанк‘ Д Ап Бенд, за крај, како кулминација на вечерта, настапи Зарина Прва севда со својот бенд, изведувајќи македонски народни песни.

Неизбежниот Дедо Мраз им ја честита Новата година на битолчани, со желби за добро здраве, успех и просперитет на сите, а точно на полноќ градот беше осветлен од голем огномет.

Синдикалната организација на Клиничка болница од Битола заедно со менаџерскиот тим на Болницата организираа детска новогодишна претстава од Народниот Театар- Битола. Тие заедно со Дедо Мраз ги израдуваа најмладите на вработените од Болницата доделувајќи новогодишни пакетчиња.nova godina 2

„Да ја искористиме оваа прилика и од името на менаџерскиот тим на ЈЗУ Клиничка болница Битола да им ја честитаме Новата 2020 година прво на нашите вработени, на нашите пациенти и на сите граѓани на Битола со желби за многу здравје во Новата година, успех и благосостојба“, рече портпаролката на Болницата, Сузана Конеска.nova godina 3

Општина Могила во 2019 година инвестираше во подобрување на условите за настава во основните училишта.

Основните училишта во Добрушево, Ношпал, Радобор и Чарлија се комплетно реновирани со што им обезбедивме подобри услови за поквалитетна настава на учениците, вели градоначалничката Јасмина Гулевска.

81205182 2672515919501907 6607569067614142464 o

81110007 2672515856168580 3371018718510317568 o

80881213 2672516012835231 2108911895334354944 o

80389870 2672516089501890 1880221877712977920 n

81217238 2672516186168547 4397727004191883264 o

Синоќа Битола наликуваше на светските џез метрополи. Долгоочекуваниот новогодишен концерт "Приказна за еден град" се претвори во првокласен музички настан по кој ќе се памети оваа 2019 година. Големата сала на Центарот за култура беше исполнета до последното место, а од аспект на сцена, осветлување и звук концертот ги исполна сите стандарди на вистински голем настан.

„Ова не е чудовиште, ова е секој од нас“, вели Класнето за скулптурата на човек изработена од ѓубре.

Таа е дел од изработките од смет кои ќе бидат изложени вечерва во Центарот за култура в Битола, како дел од герила акцијата „Свеста е луксуз“.

„Оваа скулптура е секое дете, тинејџер, родител, баба, дедо, човек, нечовек… Ова е секој кој смета дека во оваа наша убавина од Господ дадена и наречена Пелистер треба да оди да се изнаужива, нагости и да остави ѓубре. Секој вљубеник во спортот кој живее за да оди на натпревар и остава рид од исплукани семки пред себе. Ова е секој ученик на кој ‘случајно’ му паѓа шишето за време на одмор и го остава на земја некој друг да го мисли. Или пак под клупа. Ова е секој родител кој не реагира кога детето ќе фрли нешто на земја. Ова е секој заљубен пар кој на своите прошетки низ паркот смета дека грмушката е корпа и дека саксиите за цвеќиња се пепелници. Ова е секој пушач кој мисли дека токму за неговите отпушоци има еден вработен во комунално претпријатие“, вели Марија Магдалена Петковска Микаровска, позната по иницијативата „Мети си со Класнето“.

Советничката на Поинаку, Габриела Илиевска  е сериозно загрижена за развојот на туризмот во градот откако Општина Битола на својата официјална веб страница објави фотографии од искршените стакла на  вратата  на општината  по неодамнешниот протест  за чист воздух на група битолчани меѓу кои се најдоа и двајцата советници од Поинаку.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани