2win800x200

Шо рече

„Дали само вие имате право да се сликате со лидери, да одите по партиски митинзи и манифестации, а другите граѓани не смеат“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ-Битола на вчерашната изјава на Елизабета Наумовска, претседателка на Комисијата за образование во СДСМ дека позади фб групата која повикуваше на бојкот на наставата стои ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ од Битола денес објави фотогрфија на која вели дека е фотографирана Драгана Спасевска, предводничката на Фејсбук групата “Учебници и настава мора да има”, на завршниот митинг на ДПМНЕ во Охрид, на 21 октомври 2016 година. Според денешната изјава на Невена Димовска, портпарол на ОО СДСМ Битола, пагаат маските дека позади иницијативата што ја предводи Спасевска не стои политичка партија.

На прашањето како ги доживеа нападите за црвенито чадор во тоалетот на Инфективното одделение во Клиничката болница во Битола, директорката Билјана Гагчовска, во интервју на ТВ Тера во емисијата Директно, рече дека еден ден, во подобри времиња, ќе го врами црвенито чадор, како симбол за едно време кога во болницата ништо не се направило, поради што била принудена во краток рок со поддршка на Општина Битола да овозможи елементарни услови за пациентите.

Веројатно на заменичката на градоначалничката и падна тешко да се бори со отпорот од родителите и наставниците кои ја согледаа вистината,стои во реакцијата на ВМРO-ДПМНЕ од Битола на вчерашаната изјава на Емилија Костурска, член на Комисијата за образование на ОО на СДСМ од Битола.

„Се прашуваме каде е гревот на секој еден родител ако тој е поддржувач или симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ? Сигурни сме дека и револтот како родители и кај членови на на СДС е огромен, но силата со која им се закануваат од позиција за власт очигледно ги направи да молчат или јавно да не зборуваат плашејќи се за својата иднина…“

-Притоа би сакале да Ви укажеме зошто поголем дел од родителите се против дигитализација по секоја цена на Мила Царовска а тоа е дека ученикот ќе поминува премногу време на компјутер и таблет! На клупите во училниците нема приклучок за секое дете. Доколку во тек на часот се испразни батеријата на таблетот, ученикот ќе треба да го уклучи во струја, инаку наставникот би требало да му даде нов таблет со полна батерија, кој веројатно ќе го нема. Дали некој од вас се запрашал како ќе се чувствуваат децата од социјално ранливи категории? Велите ќе има фотокопии… дали сме сите еднакви? Не сме! Ова се само мал дел од недостатоците кои ќе се појават со овој ваш штетен концепт кој сакате да го протуркате-, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Дали рестрикривните мерки и полицискиот час ќе бидат продолжени и следната  недела,  се очекува Комисијата за заразни болести утре да ја донесе одлуката. Министерот за здравство Венко Филипче, апелира на одговорно однесување пред и за време на празниците.

„Важно ни е општините да можат да ги сервисираат потребите на граѓаните а не само на вработените. Се планира успешните општини, пред се тие што успешно ќе управуваат со своите приходи од локалните даноци и такси да бидат дополнително наградени од државата, како и систем за поддршка на помалите општини кои што немаат доволно сопствени извори за финансирање, рече министерот за локална самоуправа Горан Милевски на онлајн состанокот со Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа.   

- Ковид кризата влијаеше и на функционалноста на општините, преку зголемување на трошоците за дезинфекција на јавните површини, за поддршка на граѓаните, намалена наплата на локалните даноци, такси и услуги пред се поради стравот на граѓаните од ширење на контакти. Во 27 општини е регистрирано опаѓање на приходите, а во 49 се намалени инвестициските активности што дополнително има влијание на развојот и на услугите, рече министерот Милевски, кој истакна дека во овие вонредни околности општините со конкретни мерки на намалување на некои локални такси ги подржале локалните бизниси и локалната заедница, а и централната власт наменски ја помогнала работата на јавните претпријатија со цел услугите да се извршуваат непречено и во периодот на здравствената криза“, рече министерот.

,,Ооооооо ботови партиски, следбеници, обожаватели, вљубеници, фанатици и слични својства на обожување кон ликот и делото на ВМРО ДПМНЕ, Левица, рекетари, “новинари”, “ лечени” новинари, луѓе кои дома немаат друга работа освен да колнат, псујат и да ми ја мешаат фамилијата, универзитетски професори од кои се очекува да се залагаат за вистината а не да бидат први кои ќе ги допотпалат огнот и разно разни “експерти” кои не го владеат MS Word :не ме думајте дотолку, јас сум супер! До клетвата да напишевте со помин, можеби ама МОЖЕБИ ќе ви се поништеше клетвата... сега веќе доцна е.". Ова го напиша пратеничката Бисера Костадиновска-Стојчевска на нејзиниот фб профил откако попладнево по нејзиното гласање во скафандер за антикризните мерки, зашто е ковид позитивна, беше изложена на јавен линч од напади, пцовки, клетви и навреди. 

 

Во текот на овој период се врши активна имунизација на населението во цела држава, а во тек се и подготовките за отворање на регионални центри за активна имунизација на населнието по региони. Еден од тие региони е и Битола каде ќе има регионален центар за масовна имунизација на жители од нашата општина и од околината. Важно е масовно да се изврши имунизација на насечението за да се вратиме во нормалниот тек на живеење, изјави Весна Спиркоска, директор на Здравствениот дом од Битола.  

„Чудни се деструктивните политики што ги води опозицијата во овој момент и не носат ништо други освен опозиционерско деструктивно однесување кон сите активности кон оваа Влада и Министерството за здравство. Често пати сум го поставувала прашањето што населдивме со нашето доаѓање на власт, што ќе се случеше доколу оваа пандемија со ковид-19 беше пред четири години? Со сигурност можам да тврдам дека во тој момент со големиот недостаток на медоцински кадар, со руинираните простории каде работеа медицинските работници ќе беше тешко да се сроведат вакви активности какви што сега спроведува Министерството за здравство„, рече Спиркоска.  

Таа потсети дека во овој временски период од четири години извешени се голем број вработувања на здравствени работници, пред се на доктори и нивно упатување на специјализации, исто така вработени се патронажни сестри, овозможен е волонтерески стаж од шетмесечна волонтерска пракса на доктори кои активно се вклучуваат во здравствениот систем во овие тешки моменти, исплатени се сите средства кои ги заслужуваат вработените во здравствениот сектор, што не беше случај пред четири години. Рече дека извршени се големи реконструкции благодарение на Министерството за здравство и влогот на министерот Филипче. Само во Здравствениот дом се реконструирани Службата за итна медицинска помош, комплетно со сосптвени средства на Домот, Одделот за советовалиште, Одделот за детска превентивна стоматологија, за школска медицина и еден куп други простории. Набавен е огромен број на медициска опрема за да се извршуваат квалитетно медицинските услуги. Додаде дека нема повеќе паралелен увоз на медикаменти како што се случуваше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. Нема ни потпишување на тендери зад затворени врати. 

„Вравотувањата ни овозможија да ги преземиме неопходните активности што ги налагаше пандемијата. Беа отворени пунктови за брзи тестирања со ковид тестови, кои се извршуваат редовно без никаков застој и се планираат според потребите на населението. Има уште тестови и не е трочно дека ги нема брзите тестови за тестирање во здравствените институции, исто како што не беше точна ни информацијата дека нема да има доволно вакцини за сезонски грип зашто не само што беа доволни туку и останаа, зашто со превентивните мерки , со носењето на маски воопшто и го немаше сезонскиот грип. Не е точно дека во здравствените институции не постојат заштитни средства за здравствените работници, имаше и донации од Министерството, а и набавки на самите институции“, додаде Спиркоска. 

 ЛК при СДММ Битола и Форум на жени при СДСМ Битола ја разубавија Зоолошката градина по повод Светскиот ден на уметноста.

,,На денот кога светот јаслави  уметноста, ја одбравме Зоолошката градина бидејќи таа е една од оние катчиња каде битолчани можат да дојдат со своите деца и да се забавуваат на отворен простор почитувајќи ги сите ковид мерки", рече Тања Крнчева  од СДСМ. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани