Webp.net gifmaker

Вилает

Утре на 14 ноември, по повод 73-от роденден, на сцената на Народниот театар од Битола, премиерно ќе биде поставена претставата „Крвави свадби“, од Федерико Гарсија Лорка.
Во 1943 г. во селото Винени, Леринско, Егејски дел на Македонија, е формиран НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНИОТ БАТАЛЈОН „СТИВ НАУМОВ“.
Во 1943 г. во селото Сливово, Дебарца, е формирана ПРВАТА МАКЕДОНСКО-КОСОВСКА НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНА УДАРНА БРИГАДА.
Со едноминутно молчење и пеење на химната на Република Турција, утрово во Спомен собата на Мустафа Кемал Ататурк во Завод и музеј- Битола беше одбележана 79 годишнината од смртта на…
Владимир Илич Ленин ги повел своите револуционерни работнички сили кон Петроград.
На пригодната свеченост во Народниот театар во Битола по повод Денот на ослободувањето беа доделени општинските награди „4-ти Ноември“. Наградата за животно дело Ѓуро Илиќ, претставник на Општината, му ја…
Широк Сокак вечерва беше  полн енергија, детски насмевки, медали и дипломи. По 58 –ми пат в очи прославата за ослободувањето на Битола се одржа традиционалната ноќна атлетска трка.
Во кугланата во спортската сала „Младост“, вчера заврши градското првенство во куглање во организација на Кугларскиот клуб „Хераклеа“ од Битола. Турнирот за првпат е дел од четвртоноемвриската програма на општината,…
На 75 –годишна возраст почина Живко Радевски, поранешниот директор на Битолската млекарница. Погребот ќе биде утре на Светонеделските нови гробишта во 12 часот, а посмртните останки претходно ќе бидат изложени…
Падна првиот снег на Пелистер оваа сезона.
Младиот и талентиран моден дизајнер од Битола, Андреј Папаз Ѓорѓиевски, вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“, со ревија на својата колекција „Подем на гревот“ го отвори шеснаесеттиот Моден викенд во Скопје
Фустани по европска мода со шлеп здолништа изработени од свила, атлас, кадифе, со чипка, тантела се носеле од Париз, Виена  или Солун за поимашливите битолчанки. Според гордеробата што ја носеле…

Битола, бабам, Битола

Септември 27, 2017
Познато е дека Битола е најопеан град, а битолчани се горди на овој епитет. Битола била инспирација за многумина, за неа испеани се многу песни, некои со антологиски вредности. Меѓу…
Битола на времето се штитела од лажни вести и озборувања со казни. Некаде пред стотина години кога градот бил под српска власт било забрането да се озборува и да се…
Страница 51 од 51

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани