Webp.net gifmaker

Вилает

Македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ” во соработка со Центарот за култура, организираше Божиќен и Новогодишен концерт на кој настапија вокалната група и тамбурашкиот оркестар, како и фолклорното…
Поставена е новогодишната елка висока над седум метри која за време на празниците ќе го украсува центарот на градот. Покрај елеката, деновиве предновогодишно беа накитени и градските улици. Дел од…
Лајонс клубот Битола по 11 пат викендов го организираше традиционалниот црно-бел бал, најголемиот лајонистички настан и во Дистрикт 132 и во поширокиот регион.
Познатиот битолски фотограф Коста Дупчинов во Магазата во Битола ја постави својата изложба „Носталгија“. Таа содржи фотографии од препознатливи места во десет градови низ Македонија, кои постепено исчезнуваат од модерниот…
Два тима средношколци ќе ја подигаат јавната свест  во Битола   за омасовување на вело културата. Настанот е закажан за утре во 13 часот во Задруга Артикултура и е наменете за…
Битолскиот народен театар ќе ја заврши театарската сезона со  „Квинтет фрагмент„ и нивната Новогодишна џез бајка на 28.12. 2017 со почеток во 20.00 ч.
Ученици по виолина од Државното музичко училиште во Битола освоија први награди на меѓународниот натпревар за камерна музика „КМК Кавадарци“, кој се одржа на 30 ноември во во Кавадарци.
Велосипедисти од иницијативата „Битола на точак“на плоштадот Магнолија со бели ленти обележаа простор колку што зафајќа еден шлепар и колку велосипеди можат да застанат на таа површина. Со лентите ги…
„Еден ден ќе ме бараш“ е најновото музичко остварување на битолчанецот Сефедин Бајрамов. Новата песна и спотот  ќе бидат промовирани в среда, на 29 ноември во 20 ч, во Центарот…
Горе од улицата „Прилепска“, долу до „Брегалничка“, десно од „Гоце Делчев“, а лево до „Наум Наумовски Борче“, овој своевиден правоаголник е означен како алармантен регион на мапата со идентификувани аерозагадувачи…
Продолжува агонијата на поголем број семејства од Битола кои иако ги платиле дрвата за огрев, шумските претпријатија  сѐ уште не им ги доставиле. Температурите во вечерните часови се спуштија под…
Во присуство на видни личности од општествениот живот и други гости од Битола, новинарот Пеце Стефановски ја промовираше својата книга „Самак“ која содржи негови записи посветени на патувањата и престоите…
Преку еленот Самак,  новинарот Пеце Стефановски, во истоимента книга „Самак“ чија промоција е закажана во недела во Битола, ја опишува несушната потреба од слобода на нашите простори.
На 362 страници преку слика и збор во книгата „Британскиот почесен кознулат –Битола“, почесната британска конзулка Лилјана Спировска создаде вредна хроника за пријателските врски кои преку Битола се изградија меѓу…
За првпат на меморијален споменик испишани се имиња на Македонци кои биле мобилизирани во туѓи војски за време на Првата светска војна и загинале на Македонскиот фронт. Станува збор за…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани