Webp.net gifmaker

Вилает

Националната Установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ -Битола и Мерсиха Исмајлоска, Ве покануваат на промоцијата на книга „Чудесните светови на Алиса“ во издание на Вермилион која ги обработува книгите „Алиса во…
Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку обиколницата Битола е нормализиран за сообраќај. – На делот на свлечиштето ќе се изведуват градежни работи, за таа цел…
Инспекторот за државни патишта, Сашо Здравевски, во телефонски разговор рече дека од фирмата изведувач „Илинден“-Струга  го известиле дека се набавени нови семафори по кражбата на двата семафора во изминатата недела…
Најпрво целосно ќе се отстрани асфалтот, а потоа ќе се извадат старите коцки од улицата „8 Септември“ во Битола, чија реконструкција почна денеска. Станува збор за влезот од страната на…
Под мотото “Традицијата живее со хуманост” беше организирана регионална Велигденска трпеза, во Битола, на која учествуваа општинските комитети  на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и на Прилеп, Крушево,Ресен, Демир Хисар,…
РЕК-Битола делумно загадува, зошто ако е најголемиот загадувач на воздухот во градот тогаш загадувањето би било во текот на целата година, а не само во текот на зимските денови, беше…
Советот на Европа со финансиска подршка од ЕУ, ќе ја реализира Програмата за поддршка и интеграција на Ромите на локално ниво -РОМАКТЕД во 12 општини во државата, а целта е…
Од утре, 4 април, во 3Д Кино Битола ќе почне да се прикажува најновиот филм на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“. Потоа, најновиот филм на нашиот режисер ќе се прикажува и…
Филмската критичарка и новинарка Евгенија Теодосиевска е новата директорка на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Вака било одлучено на денешното изборно собрание на Друштвото на филмски работници…
Ставени се во функција семафорите на обиколницата над Битола. По поставувањето и вклучувањето на  семафорскиот систем се очекува до вторник да биде донесено и решението за пуштање во сообраќај на…
На литературната и ораторската средба што вчера се одржа во НУУБ „Св.Климент Охридски“ во Битола беа избрани најдобрите поетски творби и ораторски настапи од ученици кои се пријавија на конкурсот…
„Би- Лет“ да е новото име на битолското културно лето „Битфест“, предлага продуцентот Панде Димитровски, творецот на магазинот за хумор и забава „Без навреда“. Во најновиот број на магазинот, Димитровски,…
22 Март-Светскиот ден за заштита на водите и деновите на екологијата,вечерва ОУ „Гоце Делчев“ од Битола, во малата сала на Центарот за култура, го одбележа со едукатива трибина која е…
Дваесет и две ликовни екипи ќе учествуваат на годинешното 37 издание на „Малиот битолски Монмартр“. Доаѓаат претставници од повеќе земји од Европа и светот.  -Јас сум пресреќен што успеав да…
„Вода за сите“ е насловена едукативнaта трибина на ОУ „Гоце Делчев“-Битола која ќе се одржи во среда во 17 и 30 часот во малата сала на Центарот за култура во…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани