Webp.net gifmaker

Вилает

  Оваа година Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола во соработка со  ОУ „Даме Груев“ – Битола го одбележуваат Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.
Утре со почеток во 12 часот во просториите на Националната установа универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ во Битола во соработка со  Основното училиште „Даме Груев“ од Битола ќе се одбележи Меѓународниот ден на…
Кои се најзагадените населби во Битола, кои се причините за аерозагадувањето? Какви адаптирани мерки се предлагаат за намалување на аерозагадувањето во Битола,ова се само дел од темите кои јавно ќе…
Денес во Битола се одржува Државното првенство во футсал во спортската сала на ОСМУ „Д-р Јован Калаузи“ . Домаќин е основното училиште „Коле Канински“ од Битола, а учествуваат најдобрите четири…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола и  средното општинско училиште “Таки Даскалов“ – Битола, денеска  во просториите на библиотеката го одбележаа Меѓународениот ден на подарување на книга,…
Националната установа Универзитетска библиотека „Св.климент Охридски“ – Битола  утре,   14.02.2018 (среда) со почеток во 13 часот во просториите на библиотеката, ќе го одбележи  Меѓународениот   ден на подарување на книга и Денот на вљубените…
Црвениот Крст-Битола во соработка со СВР-Битола и општинските организации на Територијалната противпожарна единица, Дирекцијата за заштита и спасување и Службата за итна медицинска помош, денеска во основното училиште „Коле Канински“-Битола…
Во градот на кафето поскапи цената на кафето. Утринското кафе до 11 часот ќе изнесува 40 денари, а во останатиот дел од денот 50 денари.
Битолчани  ќе може да чуваат повеќе од две кучиња во едно домаќинство. Уставниот суд, по иницијативата поднесена од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, го укина членот 106 од…
„Името не го даваме, стомакот го дадовме“ е новта парола испишана на зградите спроти Офицерскиот дом во Битола, а поврзана со актуалната состојба со преговорите за името со Грција.  Битолчани…
Уметници го исцртаа и обоија трансформаторот пред Офицерскиот дом во Битола со што се менува сивилото пред овој објект со културно-историско значење.
По повод 41-годишнината од смртта на народниот херој Васко Карангелевски, Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Битола и граѓаните продолжувачи, положиja свежо цвеќе пред неговата спомен-биста во родноto село…
Согледувајќи ги тешките состојби во кои се наоѓаат дел од улиците во периферијата на општина Битола, Општината започна со санирање на дел од нив. Во таа насока, на улицата „Лавчански…
Шведската хуманитарна организација  Hand till Hand  темелно ги реновираше трпезаријата и санитарните јазли  во Заводот за деца со оштетен слух и говор  „Кочо Рацин“-Битола, со цел да се подобрат условите …
400 дечиња чекаат да се ослободи простор во градинката „Естреа Овадија Мара“ , а 800 се веќе згрижени, соопшти новата директорка Лидија Тфирст Митревска.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани