Webp.net gifmaker

Денес

На денешен ден - 26 јули 1946 година
После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид „Освен што ќе се подобри квалитетно патното поврзување меѓу овие два града, ќе добиеме современа…
Граѓаните се тие што одлучуваат кој ќе ги води, како ќе ги води, кој заслужил да добие шанса и  што значи тоа во севкупното политичко одлучување. Локалната власт е многу…
  Претставници од Министерството за труд и социјална политика, изведувачот на градежните работи и надзорот на проектот, денес беа воведени во работа за изградба на новата детска градинка во Битола,…
На израелскиот амбасадор во заминување,  Дан Ориан, Државниот архив му подари неколку книги, меѓу кои Монографија за седум деценискиот јубилеј на институцијата, како и копија од пергаментот од 13-ти век…
Вчерва „Локум фест“ започнува со  концертот на  Влатко Стефановски трио на Хераклеја со почеток во 21 часот, за да наредниот ден (23.07) во Пацио-НУ Завод и Музеј ќе гостува дуото  Драган…
Здружението за меѓународна младинска соработка Интерактив – Битола прославија четири години од своето постоење. На прославата што се одржа во хотел Премиер присуствуваа бројни соработници, граѓански активисти, новинари и градоначалници.…
„Во следните три месеци ни престои исклучително тешка битка во која треба да ѝ се спротивствиме на двата големи политички блока, ама наша обврска ќе биде да понудиме алтернатива. Не…
Интересот во Битола за вакцинација и натму е голем, а вкупно во текот на денешниот ден се вакцинирани 1932 граѓани, од кои 1720 во Регионалниот вакцинален пункт во спортската сала…
Наместо да дискутираме за спонзорирање на нашите музички ѕвезди, ние сме сведоци деновиве дека цела екс ју пензионерска естрада дојде во Битола за да му дадеме пари бидејќи две години…
  Со музичкото шоу „Имат-немат“ вечерва , 21 јули, со почеток од 21 часот во дворот на Општина Новаци започнува Културното-забавно лето Новаци 2021. Од Општина Новаци и  Студио „Пикси“…
Денеска во ПЗУ Д-р Даскал во Новаци започна теренската вакцинација на населението против Ковид-19. На почетокот на вакцинацијата присуствуваше и градоначалникот Љубе Кузманоски. „Апелирам до граѓаните на Општина Новаци масовно да…
На 15-тото јубилејно издание на Локум фест-музика и традиција 2021 година, што се одржува во Битола од 22 до 24 јули, учествува и Државниот архив - одделение Битола. Имено, во…
Вртежите на облаци што се евидентирани деновиве во Битолско би можеле да бидат првите  торнада на македонско тло, вели  истакнатиот професор по географија Мите Ристов од Битола. Појавата на торнада…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани