Денес

Државата води преговори и во последна фаза се подготовките за евтин кредит или можеби грант од јапонската агенција Џајка во соработка со компанијата Митцубиши за вложувања во производството на РЕК…
ВМРО -НП ВО БИТОЛА  ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК ЌЕ ЈА ПОДДРЖИ НАТАША ПЕТРОВСКА ОД СДСМ
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерашниот говор на митингот во Битола го започна заблагодарувајќи му се на како што рече „досегашниот градоначалник Владе Талески , на неговиот тим, енергија ,работа…
Во лажните вести за населување на мигранти во Битола, не верува ниту членството на ВМРО-ДПМНЕ, регираа денеска од СДСМ, одговарајќи на прашањата што секојдневно ги поставуваат на прес конференции од…
Во изборната кампања за претстојните локлани избори, ВМРО-ДПМНЕ во Битола, најавува нови инвестиции во битолските основни и средни училишта, но не ги споменуваат долговите во кои со години тонат училиштата,…
Светиот Некатриј -заштитникот на Битола не доби храм во својот град, иако битолскиот градоначалник Владимир Талески тоа го вети пред четири години. Ветувањето дека во срцето на градот ќе никне…
Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, неколку години назад не собра храброст да се појави пред  Советот на Општина Битола и да даде отчет пред советниците, како се трошат парите на битотолчани.…
Кандидатката за градоначалник од СДСМ, Наташа Петровска, вчера и практично ја покажа својата заложба за почиста Битола. Таа на велосипед им се приклучи на граѓаните учесници во вело турата низ…
Ниту во стратегијата за реформи на правосудниот систем, ниту во извештајот на Прибе, не се препорачува генерален реизбор на судиите, туку се препорачува евентуално доколку некои судиите пограшиле и ја…
Без говорница и бина, на неформална средба со  битолски дијалект, на која  се зборуваше за најгорливите проблеми на битолчани, и се нудеа конкретни решенија и проекти. Вака звучеше вечерва свечената…
Законот за работни односи, даноците, царините , живитната средина и Законот за заштита при работа, се посочени како проблеми во работата на малите и средни претпријатија и не само тоа…
Делегација на АД „ Македонска пошта“ предводена од генералниот директор Фадис Реџепи престојува во Љубљана  во Словенија во работна посета. Потпишан е меморандум за соработка помеѓу„ Македонска пошта“ и „Словенечка…
Вчерва во 20.30 часот на плоштадот Магнолија, Социјалдемократскиот сојуз и коалиционите партнери ќе одржат голем народен митинг со кој ја започнуваат  изборната кампања токму од Битола.
Ќе успее ли актуелната Влада да го заврши проектот за изградба на пруга од Битола до Кремница во должина од 17 километри, што во повеќе изборни циклуси, локални и парламентарни,…
Дејан Трајковски од Битола има 26 години, магистер е по правни науки и е невработен. Четири години е активен барател на работа,  но со досегашните мерки за вработување не успел…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани