2win800x200

Вилает

Дефект на водоводната мрежа вечерава оолу 18 часот и 30 минути остави без вода  дел од центарот на градот околу старото „Борово“. Од ЈП „Водовод“ информираат дека за  2 часа …
БУГАРИЈА ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА | ОКУПАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА (5) Бугарскиот влез во Македонијаhttps://nezavisen.mk/bugarskiot-vlez-vo-makedonija/   Иако Бугарија одби да учествува во походот, Југославија тврдеше дека бугарските трупи се борат заедно со…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 3 ДЕКЕМВРИ
    Бугарија се приклучува на Оската-прочитајте го вториот дел од фељтонот на Независен.мк на овој линк  https://nezavisen.mk/bugarija-se-prikluchuva-na-oskata/
Во прва работна посета на Општина Битола, денес присуствуваше новиот амбасадор на Република Франција во земјава, неговата екселенција Сирил Бомгартнер, во придружба на почесниот конзул на Република Франција во Битола…
Потребна е широка акција за детектирање на заостанатите неексплодирани убиствени средства на линијата каде минувал Македонскиот фронт во Првата светска војна, рече директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Беким…
  Кој да се избере – Германија или Советскиот Сојуз, прочитајте го вториот дел од фељтонот на Независен.мк на овој линк     https://nezavisen.mk/koj-da-se-izbere-germanija-ili-sovetskiot-sojuz/
    Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, оствари работна средба со грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис и со генералниот конзул на Грција во Битола, Ахилес Ракинас. 
  Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, оствари работна средба со грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис и со генералниот конзул на Грција во Битола, Ахилес Ракинас. 
ЈП "Водовод" за 30 од предвидените 60 дена ја заврши реконструкцијта на водоводната мрежа на улицата во центарот на градот "Димитар Илиевски Мурато" и веќе ги асфалтира сите прекопи кои…
За разлика од ковид-19 кој покоси повеќе животи, жртвите од сообраќајни несреќи се многу намалени. Во 2019 година СВР Битола броеше 4 жртви од сообраќајни незгоди, а до денес имаме…
На денешен ден – 15 НОЕМВРИ 1923,  во селото Долно Агларци, Битолско, е роден Дојчин АПЧЕВСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија, општественик…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани