Вилает

НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 10 ЈАНУАРИ 1928
Младиот  Пантелејмон Трпчевски, студент и соработник на апла.мк уште од неговите средношколски денови, ја раскажува својата  приказна за неговата најголема пасија-планинарењето. За почетоците, првата средба со планината, неговата љубов, но…
Јавното претпријатие "Паркинзи" од Битола ги известува корисниците дека по повод Новогодишните празници нема да наплаќа за паркинг услугите на 2 јануари во сабота, на 6 јануари (Бадник) и на…
Заврши асфалтирањето на ул. „Партизанска“ во должина од 730 метри, откако претходно комплетно беше променета водоводната и канализационата мрежа, а се изврши промена и на водоводните и канализационите приклучоци. Во…
Општина Битола ќе добие 50 милиони денари или над 820 илјади евра од вкупни 35 милиони евра кои Владата ќе ги прераспредели за 99 инфраструтурни проекти во 75 општини во…
Општина Битола го осовременува игралиштето во населбата Буковски ливади. Започна монтажата на нова гумена подлога -Општина Битола ја заменува подлогата на кошаркарското и фудбалското игралиште во населбата Буковски Ливади.  Целата…
Произведени се околу 3000 килограми компост во рамки на шестмесечното пилот функционирање на био-компостерот во рамки на проектот „Симбиоза“ во кој како носечки партнер е ЈП „Комуналец“ од Битола. Тие…
На денешната 26 седница на Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола, беше усвена Предлог одлуката за утврдување на Програмата за работа за 2021 година. Исто така усвоена е…
Пиротехничарите на Дирекцијата за заштита и спасување заедно со пиротехничарите на МВР и АРСМ, денеска ја започнаа акцијата за уништување на неексплодираните убојни средства, артилериски гранати 75 мм пронајдени и…
Заробени риби во мало езерце кое настанало при проток од Преспанското во Охридското Езеро преку понори кај пештерата во Завир во Горица, Албанија и рид прекриен со изумрени школи и…
Советот на Општина Битола на денешната седница донесе одлука, со која се усвојува сообраќајната студија и идеjниот сообраќаен проект со динамичка микроскопска симулација и организирање на режим на сообраќај во…
Дефект на водоводната мрежа вечерава оолу 18 часот и 30 минути остави без вода  дел од центарот на градот околу старото „Борово“. Од ЈП „Водовод“ информираат дека за  2 часа …
БУГАРИЈА ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА | ОКУПАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА (5) Бугарскиот влез во Македонијаhttps://nezavisen.mk/bugarskiot-vlez-vo-makedonija/   Иако Бугарија одби да учествува во походот, Југославија тврдеше дека бугарските трупи се борат заедно со…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани