Webp.net gifmaker

Вилает

На денешен ден, 30 март во 1922 година во Битола е роден Славко Лумбарковски, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на…
Денес  се измиени и направена е целосна дезинфекција на двата пазари во Битола.
Не треба никој да биде стигматизиран, никако заболените, а уште помалку луѓето во карантин затоа што тие се здрави луѓе и тоа е механизам и модел кој не штити сите…
Во хотелот ,,Молика” на Пелистер, се прават последните подготовки за прифаќање во државен карантин  на 90 нашинци  кои  вечерва ќе се вратат од Словенија и  Хрватска. Од ЕСМ соопштија дека…
Зонското паркирање е десеткувано, празни се паркинг местата на улиците, а  празни се и затворените паркинзи низ градот. Од јавното претпријатије велат дека од 90 илјади паркирани возила дневно, бројот…
Стравот од корона не ги повлече сите девојки кои нудат интимни моменти на патот од Битола кон Кравари. Бројот е изретчен, но сепак има по некоја која одлучила да не…
Основното училиште „Коле Канински“ - Битола почна со спроведување онлајн настава и учење од дома кај учениците за време на принудниот распуст поради пандемијата на Ковид-19. Во онлајн едукацијата се…
Општина Новаци заедно со ЈКП "Комунална Хигиена" од Новаци започнаа со пролетна акција за чистење на дивите и времените депонии во Новаци и во други населени места.
Во координација со Општина Битола и другите јавни претпријатија, ЈКП "Водовод" Битола превзеде акција за миење на Широк Сокак, а од понеделник ќе ги мие и улиците во Старата чаршија. 
Два тима на Општина Могила од неделата им носат храна и лекови на старите и изнемоштени лица во населените места во општината , како и на лицата кои се во…
Претседателот на Комисијата за безбедност при Советот на Општина Битола и лидер на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Иванчо Тошевски, оствари средба со градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска. На средбата Петровска…
Во наредните две недели нема да работи  библиотеката „Св. Климент Охридски“ во Битола.
Познатата американска ладино пејачка Сара Ароести, Еврејка со битолско потекло, која денес живее во САД, ќе ја препее „Битола Бабам Битола“ во новиот голем музички проект што го подготвува. Ароести,…
Битолскиот Народен театар ја одложи премиерата на претставата „И коњите ги убиваат, зар не?“ во режија на Мартин Кочовски, која беше закажана за 10 март. Следниот термин   е на  17…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани