Вилает

Во Битола се случува нешто неверојатно. Не само што имаме експоненцијален раст на бројот на нови случаи, туку и темпото на тој експоненцијален раст дополнително забрзува, вели проф.д-р Дејан Трајковски…
Учениците од петто одделение од ОУ „Елпида Караманди“ под менторство на оделенската наставничка Фанче Јошевска подготвија и снимија литературно-музички рецитал во чест на Денот на ослободувањето на Битола и по…
Центарот за јавно здравје започна комплетен скрининг во геријатриската установа „Сју Рајдер„ во Битола, каде коронавирусот е потврден кај 12 пацинети, а можно е бројката на заболени да е уште…
  Во организација на Државните електрани денеска се спроведе еко-акција за чистење на ски-патеката на Копанки од отпадот. На акцијата се приклучија планинари, скијачи, љубители на природата, а како што…
Јавното претпријатие „Комуналец“ ќе поставува подземни контејнери низ Битола со што ќе се подобри хигиената со збирање на отпадот во Битола, а ќе се врши и селекација. Советот на Општина…
Еколошката граѓанска организација „Движењето за околина Молика“ успешно го спроведе проектот „Иднина за климата - одлучи и дејствувај“. Проектот е финансиран преку регрантирање на ЕУ ИПА Фонодви од страна на…
Битола Старт-ап е првото локално партнерство за вработување што се реализира со финасиска поддршка од Европска унија. Битола е единствена Општина, избрана помеѓу 12 апликации од различни општини, која го…
ФОРУМ 16 16 до 18 октомви, по трет пат, ја организираШЕ волонтерската активност во заедницата, а како една од активнстите во рамки на Кампањата против гласини „Гласно сокаче - Будно…
  Најтешките денови ги живее Битолската стара чаршија, а ковид кризата го покори и Широк Сокак. Нема уличка во Старата битолска чаршија што нема затворени дуќани, или како што велат…
Три делници  од  улицата  "Илинденска" се тампонирани  и спремни за асфалтирање. Една веќе е целосно завршена.
За најмногу пет години, од РЕК Битола ќе биде исклучен еден блок, а истата судбина ги чека и преостанатите два во наредните 10-15 години, во зависност колку тоа ќе го…
РК Еурофарм Пелистер 2 информира дека двајца ракометари пријавиле симптоми на коронавирус и по тестирањето нивните резултати се позитивни. Целата екипа, стручниот и медицинскиот тим се тестираа и се очекуваат…
Пет битолчанки кои се соочиле со најтешката болест на деншеницата, канцерот, иако со џип, деновиве се искачиле на највисокиот врв на Баба Планина, Пелистер.  Сите на возраст од 30 до…
Засега нема проблеми во процесот на згрижување на деца во градинките на ЈОУДГ "Естреја Овадија Мара", ја информирала градоначалничкатa Наташа Петровска, директорката на установата, Лидија Тфирст Митревска. 
Од ЈП „Водовод“ информираат дека интензивно работат на дефектите кои се појавија во водоводната мрежа на улицата „Димитар Илиевски Мурато“ во Битола. Поради оваа состојба изменет е сообраќајниот режим на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани