2win800x200

Вилает

На Светскиот ден на физичката активност градоначалничката, Наташа Петровска, најави реконструкција на петеката на Тумбе Кафе до Зоолошката градина, за што проектот е веќе изготвен. Во овој дел на градот…
„Копајте ми во денот на раѓање... Копајте ми во детството... Копајте ми во болната душа распарчена во 2001-ва... Копајте ми во минатото болно кои го срушивте вие -политичките партии! Копајте…
Во Регионалниот вакцинален пункт во  Битола, во текот на вчерашниот ден, 7 мај,  беа вакцинирани 879 лица, од закажани 1350 граѓани, што е 65 проценти и за 13 лица  повеќе…
Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Битола за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на град Битола…
„Живеам овде 60 години. Конечно дочекав да имам нормална вода и канализација, а најважно е што влегуваме дома без кал и прашини", вели жител на еден од краците на ул.…
По санацијата на кровната конструкција на сите објекти од градинката „Коца Василева“, во тек се изведбени активности на фасадата, со што комплетно се затвора процесот на надворешната реконструкција на објектот,…
СОУ „Таки Даскало“ Битола со бројни активности го одбележа својот патрон празник 3 мај. Во рамките на активностите, училиштето издаде нов број на училишното списание “ГРСТ“, чии главни уредници се…
Со цел зголемување на веќе постојните капацитети за згрижување на стари и изнемоштени лица, на просторот на поранешната касарна во Битола,  во тек е изградба на три сместувачки капацитети за…
Како што опаѓа бројот на заболени деновиве во Битола,  се намалува и притисокот во КОВИД центарот во Клиничката болница, каде вкупно се хоспитализирани 110 пациенти. Во изминатите 24 часа имало…
  Започнаа градежните активности околу рехабилитацијата на ул. „Смилевски конгрес“и ул. „Младински бригади“, во должина од 825 метри, кои се во Нова Битола
Денеска во Битола се регистрирани 44 новозаболени, а оздравени 67 пациенти, а починале 2 лица на 79 и 85 години.  Активни се 1183 случаи. Во КОВИД центарот во Клиничката болница…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани