2win800x200

Вилает

Децата од детскиот хор „Ѕвончиња“ од Битола беа седмата тура од проектот „Да го запознаеме Н.П. Пелистер“ во организација на здружението „Дојди, види, уживај“ предводено од  туристичкиот водич Горан Пинза.…
  Општина Битола го објави јавниот повик за доделување на финансиски средства од буџетот на општината на спортски клубови, спортски здруженија и спортисти за 2021 година.  
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 22 ЈУНИ 1943,
Со засилените сообраќајни контроли што на подрачјето на СВР Битола ги спроведе сообраќајната полиција за време на викендот, односно од 11 до 13 јуни, казнети се вкупно 169 возачи. 60…
Велосипедистот од Битола, Јовче Даскаловски го освои првото место, а Александар Фидановски, третото на ендуро трката во Нови Сад, Србија на која учествуваа повеќе од 70 учесници. Станува збор за…
Креативноста и вредните раце на учениците од текстилната насока од СОУ „Таки Даскалот“ во Битола, под менторство на нивните наставници, прават вистински чуда. Овие средношколци во изминатата пандемиска учебна година,…
Започна реконструкцијата на улицата "Македонска фаланга", со што ќе се заокружи  целосно изгледот на Офицерскиот дом и околината.
Сите големи значајни активности почнуваат со прашањето: „Што ако?“Што ако можевме да патуваме низ времето? Или да одиме во вселената? Што ако можеме да го промениме светот кога би пораснале?…
За првпат по подолго време  опозициската ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во расправата на денешната 74 седница на Советото на Општина Битола.  Ниту еден советник од опозициската партија не се јави за…
Поврзаноста на генијалниот руски писател Достоевски со тајниот круг на Петрашевски, кои во Русија беа прво осудени на смрт, па потоа помиловани и испратени во Сибир е накратко приказната која…
Основното училиште "Даме Груев" -Битола како редовен апликант и учесник во Европската програма Еразмус + , во рамките на истата во текот на оваа учебна година 2020/2021  за потребите на…
Со намалување на бројот на новозаболени  и  хоспитализирани, се затвораат одделите во  Регионалниот КОВИД центар во Битола. Клиничката болница во Битола се враќа  во редовна работа.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани